0تا100 لاستیک ماشین: لاستیک فرسوده، لاستیک سایی، شیارهای لاستیک، لاستیک تیوبلس و

متاسفانه این دو ویژگی نمی تواند به بهترین شکل همزمان در یک لاستیک وجود داشته باشند، یعنی یک لاستیک بی سر و صدا به ندرت در جاده های خیس عملکرد بالایی دارد و بر عکس . ویژگی اصلی که در این لاستیک ها مد نظر قرار می گیرد بی سر و صدا بودن آنها ست. هشتاد درصد از خریداران از این موضوع بی اطلاع اند و این سبب می شود که هنگام خرید انتخاب درستی نداشته باشند. در واقع عملکرد اجزای مختلف خودرو کاملا به هم وابسته است و خرید یک قطعه یدکی بی کیفیت عملا موجب اختلال در عملکرد صحیح سایر بخش ها و در نتیجه خرابی آنها می شود. علاوه بر اینکه عاج لاستیک تاثیر بر زیبایی تایر دارد، اما هر کدام از طرحها با کاربردهای مختلف تولید میشوند. بر هم خوردن همراستایی چرخها علاوه بر سائیدگی غیر یکنواخت آنها میتواند موجب سرخوردن خودرو و افزایش مصرف سوخت شود. همچنین علاوه بر افزایش میزان رضایت مشتریها از محیط زیست هم حفاظت میکند. تایر بارز در بازار لاستیک ایران از کیفیت و تکنولوژی بسیار بالایی برای تولید لاستیکهای خود استفاده میکند که میزان رضایت مشتریهای خود را افزایش دهد. آج ضخیمتر با شیارهای گستردهتر به خودرو کمک میکند تا در برف، یخ، باران و گل عملکرد بهتری داشته باشد.

تفاوت دیگر در تعداد و نوع شیارهای روی لاستیک ماشین است. تایرهای با عملکرد بالا این لاستیکها از لاستیکهاي تورینگ تابستانی مرسوم هندلینگ بهتری ایجاد می کنند و فرمان پذیرترند اما نسبت بـه دیگر لاستیکهاي این نوع زودتر فرسوده میشوند و میتوانند سختتر و پرسروصداتر باشند و اسانی کمتری داشته باشند. دو عاملی که برای اکثر رانندگان اهمیت دارد داشتن عملکرد بالا در جاده های خیس یا عدم ایجاد صدای زیاد توسط لاستیک می باشد. در واقع اگر در داخل لاستیک خودرو مشکلاتی مانند فرو رفتگی یا برآمدگی وجود داشته باشد می تواند منجر به لرزش خودرو شود. همچنین لرزش فرمان نیز نشانه خوبی به نظر نمیرسد. لاستیکهای ایرانی را میتوان با لاستیکهای اقتصادی چینی مقایسه کرد و همچنین تحریمهای اقتصادی در سالهای اخیر باعث شدهاست که کمبود مواد اولیه برای تولید تایرهای ایرانی کاهش پیدا کند و همین موضوع در کیفیت این لاستیکها تاثیرات منفی داشته است. بر اساس یک قانون کلی هر 10 درجه افزایش یا کاهش دما موجب از دست رفتن 1 psi از فشار باد لاستیکها میشود. بر اساس این تحقیق لاستیکهایی پر شده از باد نیتروژن طی یک دوره ثابت 2.2 psi از فشار باد خود را از دست دادند درحالیکه این رقم برای لاستیکهایی با باد معمولی به 3.5 psi افزایش یافت.

انتخاب شود مناسب خود را استفاده کنند. شیارهای لاستیک را به منظور اهداف خاصی، متفاوت طراحی می کنند. لاستیکسازها به دلیل برخی از دلایل اقتصادی و بازاریابی، نمیتوانند تاریخ انقضا را روی محصولاتشان درج کنند. زمانهای بازدید از لاستیکهای خودرو را برای ایمنی بالاتر و ماندگاری بیشتر تایرهای خود در نظر بگیرید. البته تفاوت بین لاستیک بهتر و بدتر طبق معمول در قیمت آن مشخص می شود، اما بهتر اسـت همیشه از نوع لاستیک مناسب برای ماشین خود اطلاع داشته باشید. آج لاستیک ماشین بر خلاف تصورات عامه، در نوع رانندگی مؤثر است و انتخاب آن کار هوشمندانهای به حساب میآید. میزان عمر آج لاستیک نشان دهنده این است که کدام لاستیک ایرانی بهتر است. کستر (Caster) نیز زاویهای است که امتداد محور فرمان با محور عمودی تایر میسازد. با این وصف چسبندگی بیش از کشش در کاهش سرعت خودروها مؤثر خواهد بود. در مقابل باد معمولی در هر تعمیرگاه و پنچرگیری قابل دسترسی است؛ بنابراین پر کردن لاستیک از باد نیتروژن همیشه نمیتواند موجب کاهش هزینه شود! ادعاهایی نظیر کاهش هزینه، کاهش مصرف سوخت، پوسیدگی کمتر رینگ و حفظ بهتر باد لاستیک که در این نوشتار تلاش میکنیم تا صحت هر یک از آنها بررسی کنیم.

در اینجا برخی از شرکتهای تولید کننده لاستیک را بررسی خواهیم کرد. اگر بخش هایی از فنرها دچار ساییدگی شده باشد باید تعویض شوند که در غیر این صورت شاهد فرسودگی و صدمه دیدن زودتر از موعد سایر بخش های سیستم فنربندی خودرو خواهیم بود. بنابراین ساییدگی غیر عادی لاستیک ها نشانه ای مناسب برای زمان تعویض لاستیک است . از دغدغه ها ونگرانی ها رانندگان در زمان خرید لاستیک، خرید یک لاستیک تازه تولید شده است. یکی از نشانه های زمان تعویض لاستیک خودرو، مشاهده شکاف هایی در قسمت های جانبی آن است. این لاستیکها را میتوانید با علامتی که در دیواره تایر حک شده است و شبیه دانههای برف در کوه است بشناسید. در هنگام خرید خود حتما به شاخص بار لاستیک انتخابی تان نیز بها دهید. این شاخص بیان کننده این است که لاستیک شما حداکثر تا چه میزان باری را می تواند بر روی خود متحمل شود. به طور حتم پاسخ این سوال خیر بوده و محصولات تولید شده ایرانی نسبت به برندهای خارجی چندان به روز نبوده و در برخی از موارد دیده میشود که در این مقایسه کیفیت تایرهای خارجی بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید