0تا100 لاستیک ماشین: لاستیک فرسوده، لاستیک سایی، شیارهای لاستیک، لاستیک تیوبلس و

پس از آن، حدود ۳۵۰۰ سال قبل، اولین نمونه از چرخ های چوبی برای اتصال به گاری ها ساخته شد. در صورتی که در حین رانندگی شاهد کشیده شدن خودرو به یک سمت باشید ( بخصوص زمانی که فرمان را رها می کنید ) بهتر است در اولین فرصت میزان باد بودن لاستیک های خودرویتان را چک کنید. به همین دلیل این رطوبت موجود در هوای معمولی منجر به افزایش خورندگی لاستیک های خودرو و کم شدن سیم لاستیک ها می شود. با وجود آنکه لاستیک های تیوبلس در برابر میخ و اشیای نوک تیز مقاوم هستند اما بهرحال وارد شدن اشیای نوک تیز نامتعارف می تواند موجب نشتی هوای تایر به بیرون شود. بالانس نبودن چرخ ها علاوه بر وارد کردن صدمه به لاستیک ها به سیستم تعلیق و جلوبندی ماشین نیز صدمه وارد می کند. در غیر این صورت به دیفرانسیل ماشین شما صدمه وارد می کند. تمام موارد ذکر شده در مورد چرخ زاپاس نیز صدق می کند. نخست در مواد بهکاررفته در آنها که در نمونههای زمستانی از ترکیبات نرمتر سیلیکونی و لاستیک طبیعی بیش از لاستیک مصنوعی استفاده میشود. اما با وجود این نیز عواملی وجود دارد که با استفاده از آن می توان تا حدودی زمان صحیح تعویض لاستیک ها را مشخص نمود.

عمر مفید لاستیک ها به عوامل مختلفی از جمله شرایط رانندگی و جاده و همچنین تاریخ انتقضای لاستیک وابسته است و نمی توان زمان دقیقی را برای آن اعلام نمود. از قابلیت های این نوع لاستیک می توان به چنگ زنی بسیار عالی در سرعت پائین، عملکرد خوب در سر پیچ ها و سر و صدای کم در سرعت بالا اشاره کرد. برای مثال میتوان لاستیک سایز 205/60R15 از برندهای چینی را به قیمت یک میلیون چهارصد هزار تومان خریداری کرد. علاوه بر آن، برندهای شناخته شده و معتبر، تست های زیادی را بر روی محصولات تولیدی خود اعمال می کنند و این موضوع می تواند تاثیر بسزایی در کیفیت محصول نهایی داشته باشد. ، در بازار جهانی شناخته شود. همانند رده قبلی، محصولات وطنی در این بازه نیز نخستین گزینهها به شمار میروند، اما به علت تنوع کم تولیدات آنها و وضعیت مالی بهتر مالکان خودروهای پژو 206 و رانا، مالکان خودروهای این رده خرید لاستیک چینی و کرهای را نسبت به گزینههای داخلی مقدم میشمارند. خانواده محصولات پژو 206 مدتهاست که این سایز را به سلطه خود در آوردهاند و باقی محصولات وطنی نظیر ساینا یا رانا نیز از همین سایز رینگ استفاده میکنند. خانواده پراید، تیبا، ام وی ام 110 و وانت پیکان از جمله خودروهایی هستند که سایز رینگ 13 دارند.

در این مطلب به بررسی چند سایز رینگ و لاستیک مرسوم در بازار میپردازیم و خواهیم گفت هر سایز مناسب چه خودروهایی است. قیمت لاستیک ایرانی سایز مناسب پراید در حدود 570 هزار تومان برای هر جفت است و اگر بخواهید لاستیکهای پهنتر استفاده کنید، ناچار به پرداخت مابهالتفاوتی در حد 50 الی 80 هزار تومان خواهید بود. وقتی که آج های لاستیک خودرو در حدود ۱٫۶ میلیمتر ساییده شده و کاهش پیدا کنند، تایر ها دیگر ایمن نیستند. برندهای مختلفی در لاستیک ایرانی و خارجی وجود دارد، ولی مهم این است که وقتی مشتری وارد فروشگاه می شود نهایت رضایت را از مجموعه داشته باشد، به طور کلی، در زمینه خدمات و همچنین برندی که به مشتریان معرفی می کنیم، از خدمات ما راضی هستند. در لا به لای طرح آج در قسمتهای فرو رفته، برآمدگیهایی پل مانند میبینیم که از سطح آج پایینتر است و وقتی که سطح آج با این شاخص های سایش هم سطح شوند، زمان تعویض لاستیک فرا رسیده است.

همانطور که مشاهده میکنید، لاستیک خارجی در این سایز دوبرابر لاستیک ایرانی قیمت دارد، اما بسیاری از تعمیرکاران هزینه بیشتر برای خرید لاستیک خارجی و باکیفیت را عاملی برای جلوگیری از خرابی جلوبندی خودروها عنوان کرده و آن را منطقی میدانند. به علت گستردگی استفاده از سمند و پژو 405 در ناوگان تاکسیرانی، همانند پراید سهمیه لاستیک دولتی به این خودروها اختصاص مییابد که ارزانتر از نرخ بازار بدست مصرفکننده خواهد رسید. یکی از دلایل تعویض لاستیک خودرو، تنظیم نبودن فشار باد خودرو و یا نبود آن است. البته بررسی ماهیانه فشار باد لاستیکها تنها در حرف ساده است و مردم اغلب آنقدر در این کار تنبل هستند که حتی با وجود مجهز بودن خودروهای امروزی به سیستم کنترل فشار باد لاستیک باز هم اقدام به تنظیم باد لاستیکها نمیکنند. همانگونه که اشاره کردیم نیتروژن اتمهای بزرگتری دارد و خروج آنها از مولکولهای لاستیک خوردو دشوار است اما باز هم نیتروژن در عرض چند ماه تخلیه میشود، این فرآیند زمانی که هوا سردتر میشود سرعت بیشتری نیز بهخود میگیرد و در نتیجه در فصلهای پاییز و زمستان بهتر است حتماً فشار هوای لاستیکهایی که با نیتروژن باد شدهاند را کنترل کنید و در صورت کاهش فشار، خودرو را به آپاراتیهای مجهز به کپسول نیتروژن ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید