چگونه لاستیک خوب بخریم؟

علاوه بر اینکه عاج لاستیک تاثیر بر زیبایی تایر دارد، اما هر کدام از طرحها با کاربردهای مختلف تولید میشوند. اینکه لاستیک شما از چه نوع آجی نیز بر روی خود برخوردار باشد، بسیار مهم است. در این مثال خودروی فوق که مجهز به تایرهایی از نوع V شده حداکثر میتواند تا مرز ۲۴۰ کیلومتر در ساعت حرکت کند. لاستیکهایی که از کشش بالاتری برخوردار هستند کار ماشین شما را دشوارتر میکند و در نتیجه باعث افزایش مصرف سوخت میشوند. استفاده از تایر با ساختارهای بایاس، پنوماتیک و بدون باد کمتر پیش میآید. البته بررسی ماهیانه فشار باد لاستیکها تنها در حرف ساده است و مردم اغلب آنقدر در این کار تنبل هستند که حتی با وجود مجهز بودن خودروهای امروزی به سیستم کنترل فشار باد لاستیک باز هم اقدام به تنظیم باد لاستیکها نمیکنند. این لاستیکها تا چند کیلومتر دوام میآورند؟ قانون کلی این صنعت این است که لاستیک خودروی سه چهارم رانندگان، حداقل تا مسافتی که در ضمانتنامه عمر آج درج شده است دوام بیاورد. نخست در مواد بهکاررفته در آنها که در نمونههای زمستانی از ترکیبات نرمتر سیلیکونی و لاستیک طبیعی بیش از لاستیک مصنوعی استفاده میشود.

در لاستیک زمستانی این شیارها بسیار بیشتر از نمونههای چهارفصل است. از لاستیک زمستانی چه میدانید؟ در واقع بیشتر رانندگان به اندازه ای که در طول ماه به نظافت خودروی خود اهمیت می دهند، به باد لاستیک ها آن توجهی ندارند. این کد بلافاصله بعد از اندازه لاستیک روی دیواره تایر نوشته شده است. میتوانید درباره اندازه لاستیک خودرویتان در اینترنت برای کسب اطلاعات درباره نسبت اندازه دیواره به قطر چرخ تحقیق کنید. به این نکته توجه داشته باشید که آج لاستیک باید در تمام قسمت ها به یک اندازه سابیده شده باشد. این راهنمای خرید لاستیک خودرو میتواند به شما کمک کند انتخاب درستی داشته باشید. هنگام انتخاب لاستیک به مواردی چون: خودرو، شرایط رانندگی، سرعت و سطح جادهها دقت داشته باشید. هنگام خرید لاستیک باید به توصیههای شرکت تولید کننده لاستیک و کارشناس توجه داشته باشید. هر لاستیک 5 سال پس از تولید دیگر قابل استفاده نخواهد بود و برای کاهش خطر و جلوگیری از تصادفات توجه به تاریخ تولید یکی از واجبات است. هم راستا بودن چرخ ها برای هدایت کردن مناسب و درست خودرو و جلوگیری از ساییدگی لاستیک ماشین امری ضروری است. این کار باعث می شود که از ساییدگی و اصطکاک و سر خوردن چرخ ها جلوگیری شود.

در اینجا دو داده مهم وجود دارد که به شما کمک میکند برآورد کنید لاستیکهای ماشینتان تا چند کیلومتر یا مایل میتواند دوام بیاورد. در شرایط آبوهوای گرم این لاستیکها الگویی مناسب دارند اما بینقص نیستند و اگر شـما بـه دنبال دوام و سروصدای کمتر هستید این لاستیکها برای شـما مناسب نیست. ابتدا اجازه بدهید دربارهی نحوهی خواندن سایز لاستیکها توضیح بدهیم. عدد درج شده در این قسمت نشان از سایز رینگ به کار رفته در لاستیک شما دارد. اگر سایز مناسب لاستیک خودروی خود را میدانید کافیست بر روی آن کلیک کرده و وارد شاخه مورد نظر شوید و کلیه لاستیکها در آن سایز را در یک جا مشاهده و مقایسه کنید. استفاده از این نوع از لاستیکها در بعضی از مناطق بخاطر تخریب جاده غیرقانونی اسـت. شاید تصور کنید که لاستیکها را میتوان بر حسب نوع استفاده تا مدت بیشتری نیز زیر خودرو قرار داد. طبق یک قانون نانوشته، همهی لاستیکها عمری ۴ ساله دارند مگر آنکه میزان استفادهی آن درج شده باشد. اگر به دیوارههای لاستیک دقت کنید تاریخ تولید درج شدهاست. درجه سایش آج عددی است که در قسمت کناری لاستیک و درست بعد از کلمه treadwear درج شده است. تنوع برندها، انتخاب اندازه درست تایر و انواع مختلفی که دارد میتواند کمی شما را گیج کند.

بااینحال، اینطور نیست که چون اسم این تایرها چهارفصل است، انتظار داشته باشید که قدرت رانندگی با آنها در جادههای برفی و یخی به همان اندازه لاستیکهای زمستانی باشد. این اندازه برحسب اینچ است. این لاستیکها امکان رانندگی بهتر را برایتان فراهم میکنند، کنترل ماشین را راحتتر میکنند، در آبوهوای مرطوب چسبندگی خوبی با جاده به وجود میآورند و حتی در برف معمولی هم میتوانید با آنها رانندگی کنید. چسبندگی که این لاستیکها فراهم میکنند با هیچ تایر دیگری قابلمقایسه نیست. شما در ادامه خواهید دید که علائم و حروف روی هر لاستیک ماشین مانند یک کتاب، دنیایی از اطلاعات را در قالب چند عدد و کد به شما ارائه میدهند. بسیاری از کارشناسهای حوزه خودرو بر این باور هستند که لاستیک ماشین، یکی از اصلیترین بخشهای مهم خودرو است که باید در خرید آن دقت زیادی کرد و به نکات مهم توجه داشت. مقدار باری که میتوان بر روی لاستیکها وارد کرد با استفاده از شاخص وزن لاستیک مشخص میشود.

دیدگاهتان را بنویسید