چگونه لاستیک خوب بخریم؟

در تصویر بالا عدد ۰۹ به معنای این است که لاستیک شما در سال ۲۰۰۹ میلادی تولید شده است. عدد ۱۷ در عکس بالا به معنای این است که لاستیک فوق در هفته هفدهم سال ۲۰۰۹ تولید شده است. از طرف دیگر، لاستیک در خودرو، مانع اصطکاک بین رینگ و جاده شده و از تولید گرمای بیش از حد در رینگ و ایجاد آتش سوزی در زیر ماشین جلوگیری خواهد کرد. در هنگام خرید هر مدل از لاستیک ماشین ها بهتر است به ویژگی هایی که انواع با کیفیت این محصول دارا می باشند، دقت کافی را داشته باشید تا خرید خوب و مطمئنی را تجربه کنید. سرعت مجاز هر لاستیک در حقیقت حداکثر سرعتی است که میتواند در 10 دقیقه تحمل کند. این قطعه، حرکت خودرو بر روی مسیرهای مختلف را ممکن می کند. یک برند شناخته شده، از مواد باکیفیتی برای ساخت لاستیک های مناسب خودرو استفاه می کند. ورم کردن کناره لاستیک نشانگر آسیب دیدگی یا پارگی اجزای داخلی لاستیک میباشد . ورم کردن لاستیک بسیار خطرناک میباشد و باید در سریع ترین زمان ممکن آن را درست کنید زیرا امکان دارد در هنگام رانندگی در اتوبان یا بزرگ راه پاره شده و باعث تصادف جدی شود .

چرا که این شاخص همانند نام خود مشخص کننده حداکثر فشار بادی است که می توانید وارد لاستیک نمایید. کد درج شده در این قسمت می تواند اطلاعاتی در مورد کشوری که لاستیک را تولید کرده، اسم کارخانه تولید کننده و در نهایت سال ساخت لاستیک در اختیار شما قرار دهد. از این رو ضروری است که تمامی وسایل نقلیه سبک و سنگین که با سطح زمین در تماس می باشند از لاستیک یا تایر استفاده کنند. این عدد، مقدار فشار باد توصیه شده برای استفاده نرمال نیست. با وجود تایرهای RF ،حتی زمانی که باد تایر خالی شده باشد شما می توانید به حرکت ادامه داده و عملکرد خودرو را در هنگام افت فشار باد در تایر حفظ نمایید. اگر باد لاستیک خودروی شما بیش از این مقدار کاهش می یابد ابتدا درپوش باد را سفت کنید و در صورت ادامه این روند به یک تعمیرکار متخصص مراجعه کنید. جالب است بدانید همین نظریه را مهندسان مکانیک در مورد لاستیک خودرو دارند.براساس مطالعات صنعتی ترکیب باد و لاستیک در خودرو مشابه استخوان و گوشت پاشنه پا است.به این ترتیب که تنها ۵درصد وزن خودرو روی لاستیک وارد شده و۹۵درصد دیگر را باد درون لاستیک تحمل می کند.به همین دلیل کارشناسان فنی خودرو از لاستیک به عنوان پاشنه آشیل اتومبیل یاد می کنند.آنها توصیه می کنند همان طورکه به سلامتی پاهایتان فکر می کنید برای حفظ ایمنی ماشین و البته خودتان به فکر سلامتی ((پای))خودرویتان هم باشید.مهم ترین توصیه مکانیک ها در این خصوص کنترل ماهیانه فشار باد لاستیک است.فشار باد تایرها براساس استانداردهای خاصی تنظیم می شودکه خودروسازان در دفترچه راهنمای خودرو آن را اعلام می کنند.معمولا فشار باد لاستیک برای هر خودرو به صورت برچسبی در کنار در طرف راننده یا در صندوق عقب هم تعبیه می شود.به گفته کارشناسان لاستیک میزان فشار باد تایر برای خودرو های سواری بین ۳۰تا ۳۵ PSi است.اگر فشار باد لاستیک پایین تر از میزان اعلام شده باشد ،باعث لغزش یا جابجایی بیش از حدتایر در ناحیه تماس با جاده شده و درنتیجه سبب افزایش حرارت بیش از حد آن می شود.همین مشکل در مورد فشار بیش از حد باد نیزصادق است.درصورتیکه فشار باد تایر بالاتر از حد استاندارد باشد تماس لاستیک با جاده ناقص بوده که علاوه بر کاهش عمر تایر می تواند برای سرنشینان خودرو خطر آفرین باشد.کارشناسان لاستیک توصیه می کنند پیش از حرکت وزمانی که تایر خنک است اقدام به تنظیم فشار باد آن کنید.معمولا پس از رانندگی طولانی، حرارت وفشار باد افزایش پیدا می کند.بنابراین در این حالت اگر فشار باد تایر از حد توصیه شده بیشتر باشد هیچگاه آن را کم نکنید وپس از خنک شدن ،مجددا فشارباد تایر را کنترل کنید.توصیه دیگر اهل فن، تنظیم فشار باد براساس باری است که خودرو حمل می کند.شمانباید باری که بیش از حدمجاز برای وسیله نقلیه تان است را با آن حمل کنید.اگر به هر دلیلی مجبورشدید تاباری بیش از حد مجاز را روی خودروتان وارد کنیدباید براساس دستورالعمل دفترچه راهنمای خودرو ومشورت با کارشناسان فنی میزان فشار باد لاستیک را افزایش دهید.

اختراع چرخ توسط بشر به حدود ۵۱۰۰ تا ۶۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز میگردد. این چرخ ها مقاومت کمتری نسبت به چرخ های سنگی داشتند. تنظیم بودن چرخ ها: اگر چرخ ها نسبت به محور خودرو به طور کامل عمود و همگی در یک راستا نباشند به خوبی گردش نمی کنند. تاریخ انقضا: حتما به تاریخ انقضا روی لاستیک دقت کنید لاستیک های تاریخ گذشته هرچند که نو باشد ارزش خریدن ندارد و برای شما خطرات زیادی را به همراه دارد آموزش خواندن تاریخ انقضای روی تایر در مطالب بالا به خوبی توضیح داده شده است. لاستیک چهارفصل با عملکرد بالا در مقایسه با لاستیک های چهارفصل استاندارد از کنترل بهتری برخوردار است. در کشور ایران به دلیل داشتن چهار فصل سال معمولا توصیه می شود لاستیک چهارفصل بخرید. بریجستون از برندهای قدیمی تولید کننده لاستیک ماشین و سایر قطعات یدکی خودرو است. ۲- برند : برند سازنده در باکیفیت بودن لاستیک ماشین تاثیر زیادی دارد. نکسن، برند کره ای تولید کننده تایر و انواع لاستیک ماشین است. این طراحی و ساختار سبب بهبود عملکرد لاستیک در سرعتهای بالا و همچنین افزایش ضریب انحراف مسیر آب در سطوح خیس میشود. علاوه بر این، بدون وجود لاستیک ماشین، امکان ترمزگیری، افزایش سرعت، حرکت در مسیرهای مختلف، حرکت در شرایط آب و هوایی متفاوت و همچنین حفظ سلامت قطعات مختلف که در سطح زیر خودرو قرار دارند وجود نخواهد داشت.

قبل از خرید لاستیک باید ویژگی هایی که برای شما الویت دارد را مد نظر قرار دهید. شما می توانید با توجه به تاریخ مصرف روی لاستیک آن را خریداری کنید. لاستیک بارز، یزد تایر، کویر تایر در کشور ایران و برند های خارجی لاستیک میشلین، ران فلت، لاستیک گودیر، کنتینتال، گودریچ، بریجستون، لاستیک کوپر، لاستیک فالکن، پیرلی، تویو، یوکوهاما و… در وسایل نقلیه ای مانند موتور یا دوچرخه، تنوع خاصی برای مدل های مختلف لاستیک و تایر وجود ندارد اما در مورد خودرو اینچنین نیست. حرکت وسیله نقلیه مجهز به این نوع چرخ ها، عموما به وسیله حیوانات اهلی مانند اسب، الاغ، قاطر و یا گاو انجام می شد. اگر آنها را با پاهای خودتان مقایسه کنید، اگر قسمت جلوی چرخ ها بطرف داخل متمایل باشد همانند حالتی است که نوک پاهای شما به طرف داخل متمایل است. لذا ضروری است که وضعیت لاستیک ها به طور منظم مورد بررسی قرار گیرد و در صورت لزوم تنظیم شود. نوع رانندگی: اگر اهل رانندگی با سرعت های بالا هستید و هندلینگ خودرو برای شما مهم است به دنبال خرید لاستیک های پهن و فاق کوتاه بروید، این لاستیک ها مناسب سرعت های بالا طراحی شده اند البته حداکثر سرعتی که مجاز هستید با آن ها بروید هم بر روی لاستیک درج شده است.

دیدگاهتان را بنویسید