چگونه لاستیک خوب بخریم؟

وی ادامه داد: اگر قرار بر حذف ارز ترجیحی باشد و نرخ ارز رسمی کشور براساس شاخصهای قدرت برابری قدرت خرید به حدود ۲۰۰۰ تومان کاهش پیدا کند، این کار بسیار خوبی است، البته باید تدریجی و در راستای حفظ ارزش پول ملی و بالا بردن قدرت ریال در برابر ارزهای خارجی باشد هم شوک به بازار وارد نکند و هم عزت و هویت ملی را ارتقاء بخشد؛ اما اگر قرار باشد حذف ارز ترجیحی به معنای این باشد که قیمت گرانتری مانند قیمت بازار سیاه یا قیمت نیمایی یا سایر قیمتهای افزایش یافته مبنا قرار گیرد این به معنای «کاهش ارزش پول ملی» و «برخلاف سیاستهای کلی نظام» است و به دلیل اینکه این سیاستهای کلی براساس اصل ۱۱۰ قانون اساسی ابلاغ شده شورای نگهبان مکلف به لغو چنین تصمیمی خواهد بود، زیرا طبق اصل چهارم قانون اساسی، شورای نگهبان موظف به حفاظت از قانون اساسی و رد مصوبات مغایر با این قانون است.

واعظ مهدوی افزود: دولت و مجلس هم حق ندارند چنین کاری انجام دهند، زیرا هم نمایندگان مجلس به قانون اساسی سوگند خوردهاند و هم دولت به اجرا و پیگیری قانون اساسی مکلف است. بعضی از شرکت های دفن زباله، یا لاستیک های کهنه را نمی پذیرند و یا پول بیشتری برای این کار طلب می کنند زیرا لاستیک ها اکثرا مدفون باقی نمانده و به خاطر گازهایی که در داخل آن ها قرار می گیرند به طرف بالا صعود کرده و شناور باقی می مانند. آیا استفاده از نیتروژن برای تایر خودرو ایمن است؟ آیا قرار است ارزی ارزانتر از ۴۲۰۰ تومان به طور رسمی جایگزین ارز۴۲۰۰ برای خرید دارو و کالای اساسی مورد استفاده قرار گیرد یا قیمتی بالاتر از نرخ ترجیحی مدنظر است؟ بعد از اینکـه مطمئن شدید، خرید لاستیک اتومبیل برای شـما ضروری اسـت، نخستین کاری کـه باید انجام دهید، مراجعه بـه کاتالوگ ماشین اسـت. بهترین لاستیک برای ماشین مـن چـه خواهد بود؟ در کاتالوگ هر خودرویی، مشخصات لاستیک استاندارد برای آن ماشین اعلام شده اسـت.

لاستیک بازیافت شده برای استفاده در ساخت تایر ماشین ها، مواد چسبنده، عایق های لوله ها و کابل ها، آستر ترمزها، نوارهای نقاله، تایرهای تراکتورها و چمن برها، شیلنگ ها، لوازم ورزشی، لایی فرش ها و تعداد بی شماری محصولات دیگر به کار می رود. انرژی لازم برای تولید یک کیلوگرم لاستیک بکر حدود 8700 کیلو کالری است. تولید یک کیلوگرم لاستیک بازیافت شده فقط حدود 2550 کیلوکالری یعنی 71 درصد انرژی کمتر نیاز دارد. نیم بشکه نفت خام برای تولید یک عدد لاستیک کامیون لازم است. از فعالیت های بازیافت محلی و منطقه تایر برای استفاده لاستیک بازیافت شده بیشتر در تایرهای نو و تبدیل تایرهای دور انداخته شده به انرژی حمایت کنید. با نگهداری صحیح آن ها می توان به صرفه جویی در انرژی و حفاظت از منابعی که برای تولید لاستیک های جدید مورد نیاز است کمک کرده، از آلودگی های ناشی از تولید آن ها کاسته در مصرف بنزین صرفه جویی کرده و مشکلات دوراندازی آن ها را کاهش داد.

این نوع طرح گل رایجترین طرح مصرفی برای خودروهای سواری و شهری است. شرکتها بر حسب اقلیم و آبوهوای هر منطقه، نوع خاصی از مواد را برای ساخت لاستیکهایشان استفاده میکنند. صدای لاستیک میتواند به اندازه و سایز لاستیک، جنسی که شرکت سازنده برای تولید آن به کار برده است و علل متعدد دیگر مربوط باشد. برای مثال عدد “۱۲۰۴” نشان میدهد این لاستیک در هفته دوازدهم سال ۲۰۰۴ میلادی تولید شده است. در این خصوص باید بدانید که از لاستیک هایی با آج جهت دار (Directional) برای رانندگی در شرایط آب و هوایی خیس و یا حرکت با سرعت بالا استفاده می شود. این در حالیست که در لاستیک تیوبلس پس از ورود میخ به بدنه لاستیک اطراف آن به سرعت آب بندی شده و خود میخ نیز بعنوان درپوش راه خروج هوا را می بندد. راه بدون هزینه بعدی توجه بـه شاخص ساییدگی آج لاستیک اسـت. در این جا منظور از پهنای لاستیک ماشین، بخشی اسـت کـه آج لاستیک روی آن قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید