چرا لاستیک ماشین شیار و طرح داره ؟

بیشتر کارخانه های سازنده خودرو توصیه می کنند لاستیک ها را بعد از 10 سال تعویض نمایید اما اگر می خواهید با این لاستیک ها در جاده رانندگی امن و مطمئنی داشته باشید بهتر است ظرف همان 6 سال لاستیک ها را تعویض نمایید به خصوص اگر لاستیک های شما در شرایط سخت و آب و هوای غیر معتدل کار می کنند و این نکته ای است که هنگام خرید لاستیک هم باید به آن توجه داشته باشید و لاستیکی که خریداری می کنید به سال ساخت آن که روی لاستیک حک شده است توجه داشته باشید. زمان تعویض لاستیک را به سادگی میتوان از روی ساییده شدن لاستیک مشخص کرد. در کنار سایر اطلاعات درج شده بر روی لاستیک، یکی دیگر از اعداد قابل توجه حرف انگلیسی و عدد دو رقمی کنار آن می باشد. در این اطلاعات که معمولاً با فاصله کمی بعد از اطلاعات مربوط به سایز لاستیک درج شده است، حرف انگلیسی بیانگر حداکثر سرعت حرکت و عدد دورقمی بیانگر حداکثر بار قابل تحمل می باشد. حرف R بیانکننده کلمه Radial است که ساختار لاستیک را نشان میدهد. بنابراین این برداشت صحیح نیست که لاستیک تابستانی را فقط در فصل تابستان و لاستیک چهار فصل برای تمام فصول قابل استفاده خواهد بود.

برای حروف P، R، S، T، U، H، Q و V نیز حداکثر سرعت به ترتیب تا 150، 160، 170، 180، 190، 200، 210 و 240 کیلومتر بر ساعت می باشد. رانندگی با سرعت بالا و ترمزهای ناگهانی: دمای لاستیکها افزایش مییابد، باد لاستیکها خارج میشود و فرسایش افزایش مییابد. ولی کم باد زدن آن علیرغم برخی از تصورات، باعث افزایش حرارت بیمورد لاستیک میشود که طبیعتا انحراف و عدم ترمزگیری را در پی دارد. لاستیک تابستانه با توجه به ساختار آن که دارای آج کوتاه تری می باشد دارای چسبندگی بیشتری نیز است. آج لاستیکهای خودرو هرگز نباید کوتاه تر از 1.6 میلیمتر باشد. مثلا در عکس فوق پهنای لاستیک 215 میلیمتر می باشد. لاستیک اتوموبیل شما یک عمر مفید دارد و نقطه ای فرا می رسد که کارآیی و چسبندگی خود را از دست می دهد و روی توانایی ترمز ها تاثیر منفی می گذارد. در صورتی که آثار ساییدگی بر روی لاستیک خودرو شما است برای تعویض آن اقدام کنید. به طور میانگین در صورتی که با لاستیکهای خود ۵۰ تا ۷۰ هزار کیلومتر رانندگی کردید بهتر است برای بررسی عاجها و میزان ساییدگی آن اقدام کنید. در واقع کفش به کمک همین طرح برجسته سر نمی خوره .

در واقع نیتروژن بسیار امن تر از هوای فشرده است، به همین دلیل نیتروژن را برای هواپیما ها و ماشین های مسابقه ای استفاده می کنند. ماه مارس سال 2008، ماه دسامبر سال 2019 و ماه ژانویه سال 2011. پیدا کردن سال و ماه میلادی این روزها به لطف گوشیهای موبایل مثل آب خوردن است. اگر باد داخل لاستیک زیاد باشد، انعطاف پذیری آن کم میشود و سطح تماس لاستیک با جاده افزایش پیدا میکند. لایه لاستیکی ضخیم آن که به قسمتی از تایر متصل شده با جاده تماس پیدا میکند و در برابر آسیب یا ساییدگی خارجی مقاومت میکند. البته تعیین زمان برای این موضوع کار سادهای نیست و ساییده شدن لاستیک ماشین به عواملی مانند کیفیت ساخت و همچنین میزان کارکرد لاستیک هم دارد. مورد بعدی مربوط بـه میزان کارکرد اتومبیل اسـت. اول آج لاستیک، دوم تاریخ مصرف لاستیک و سوم کارکرد اتومبیل. دو رقم اول از سمت راست بیانگر سال تولید و دو رقم بعدی از سمت راست بیانگر هفته تولید می باشد. البته همه لاستیکها دارای تاریخ مصرف نیستند و برخی از شرکتهای لاستیک سازی مانند میشلن، هانکوک، گلدستون، کویر، روداستون و …

اگر منطقه محل زندگی شما دارای جادههایی صاف و اکثرا بارانی و برفی است، بهتر است این میزان را دو برابر در نظر بگیرید. بنابر این اگر مشکل لاستیک شما در قسمت کناری جدی است، لاستیک خودرو را تعویض کنید. اگر از سلامت کمکفنر خودروی خود مطمئن هستید و تمام لاستیکها را با دقت کافی بالانس کردهاید و باز هم این مشکل وجود دارد، لاستیک مشکلدار را تعویض کنید. وجود نقص در جلوبندی یکی دیگر از بخشهای مهم خودرو که ارتباط مستقیمی هم با چرخها دارد، جلوبندی است. حتی ممکن است لاستیک ماشینی را به ما بفروشد که تاریخ مصرف آن تمام شده و یا رو به اتمام است! در این معاینه به دنبال شکاف یا بریدگی در قسمت کناری لاستیک باشید. اگر قسمتی از آج لاستیک، حتی قسمت کوچکی از عبارت “ریال” را نیز پوشانده باشد هنوز زمان تعویض لاستیک فرا نرسیده است. به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، لاستیک خودرو یکی از اجزای مهم آن به شمار می رود که در طول زمان دچار فرسایش و در نهایت تخریب می شود که در این حالت نیاز به تعویض دارد. ممکن است آن ها ها کاملا سالم به نظر برسند ولی از داخل دچار پوسیدگی شده باشند. ادعاهایی نظیر کاهش هزینه، کاهش مصرف سوخت، پوسیدگی کمتر رینگ و حفظ بهتر باد لاستیک که در این نوشتار تلاش میکنیم تا صحت هر یک از آنها بررسی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید