چرا باد لاستیک اتومبیل ها را در تابستان کم می کنند؟

تایر مورد نظر خود را خریداری کنید. فرضا درج عدد ۱۶۰۷بر روی یک لاستیک یعنی این لاستیک در هفته شانزدهم سال ۲۰۰۷ تولید شده است.اگر این عددسه رقمی باشد به معنای تولید قبل از سال ۲۰۰۰ می باشد.نکته ی دیگر قابل ذکر در مورد لاستیک های ایرانی این است که در هنگام خرید حتما دارای علامت استاندارد باشند.لاستیک های ایرانی از این دسته در دونوع در بازار یافت می شوند.در نوع اول لاستیک ایرانی در دوطرف خود دارای مهراستاندارد می باشد که این نوع لاستیک درجه یک محسوب می شود.اگر لاستیک تنها در یک طرف دارای علامت استاندارد باشد بیانگر این است که لا ستیک درجه دو می باشد.لاستیک هایی که در زمان تولید در کارخانه به هر علتی در حین تولید مانند قطع برق وقفه ای در تولیدشان می افتد به جمع لاستیک های درجه دو می پیوندند. در حال حاضر با پیشرفتهایی خوبی که در زمینه تولید لاستیک شده میتوان انواع لاستیک کم صدا را در بازار یافت. به طور معمول لاستیک های موجود در بازار در دو نوع بایاس و رادیال است.به گفته کارشناسان ، در تولید لاستیک های بایاس که از تکنولوژی قدیمی برخوردار هستند،از الیاف ورشته های نخی استفاده می شود.درحالیکه در تولید لاستیک های رادیال از رشته های سیمی استفاده می شود.فروشندگان تایرمعتقدند که تایرهای بایاس اگر تحت تاثیر نیروهای عمودی قرار بگیرند ،سطح تماس آج آنها تغییر شکل داده وبه مرور حالت جمع شده پیدا می کند.این مساله باعث کاهش عمرلاستیک وچسبندگی آن به جاده می شود.درمقابل تایرهای رادیال به دلیل ساختار محکم وتغییرات اندک شکل آج ها، درپیچ،چسبندگی خوبی به سطح جاده دارند.این لاستیک ها به دلیل به کارگیری رشته های سیمی در ساختار خود،تحمل سرعت بالاتری نسبت به تایرهای بایاس را دارندوعمرآنها نسبت به لاستیک های بایاس ۴۰تا۶۰ درصد بیشتراست.به گفته فعالان بازار ،تکنولوژی تولیدی اکثر شرکت های ایرانی از نوع بایاس بوده و اکثر تایر های رادیال وارداتی هستند.توجه داشته باشید قیمت لاستیک های رادیال بیشتر از نوع بایاس بوده ونوع تایر روی آن حک شده است.

برای مثال درج عدد ۱۶۰۷بر روی یک لاستیک یعنی این لاستیک در هفته شانزدهم سال ۲۰۰۷ تولید شده است.اگر این عدد سه رقمی باشد به معنای تولید قبل از سال ۲۰۰۰ می باشد. اما این صدا در صورتی که لاستیکهای نو خودروی شما روی سطح صیقلی چون پارکینگ حرکت کنند، به گوش میرسد و با رسیدن به آسفالت خیابان قطع خواهند شد. به این شکل تولید صدای نامتعارف لاستیک خودرو شما نیز متوقف خواهد شد. یکی هم لاستیک آزاد است که هزینه تولید یا واردات آن با دلار آزاد محاسبه شده و با قیمتی بیشتر از لاستیک دولتی در بازار داخلی عرضه میشود. پیرللی لاستیک کم صدا با مشخصات عالی تولید کرده که صدای اضافی تایرها را به زیر ۳ دسیبل کاهش میدهد. این جمله واقعیت دارد ولی اگر درون محفظهی لاستیکها نیز باد اضافی تزریق شود، عواقب خطرناکی دارد. در حین رانندگی در سطوح معمولی و خشک، فشار بیش تری بخاطر اصطکاک بیشتر تایر با سطح زمین، به خودرو وارد می شود، به همین علت مصرف سوخت خودرو زیاد میشود ولی این نکته را در نظر داشته باشید که هرچه ابعاد تایر بزرگتر از شرایط استاندارد شود، در نتیجه لاستیک سایی و مصرف سوخت بیشتر میشود.

جواب این سؤال بستگی به میزان خسارت وارد شده به ماشین دارد. باورتان می شود در هر قدمی که بر می دارید نیرویی چند برابر وزنتان را به پاها وارد می کنید؟ ساده ترین و مطمئن ترین روش آن است که سایز لاستیک روی ماشین خود را از روی آن خوانده و لاستیکی با همان سایز را خریداری کنید. در شرایطی غیر از مورد بالا، صدای جیرجیر ماشین غالبا به تسمه مربوط میشود. در این نوشتار سعی شده است که ساختار تایر تیوبلس، عملکرد و نیز مزایای این لاستیک مورد توجه و بحث قرار گیرد. از آنجایی که لبه های لاستیک نیز عایق بندی نشده اند هوا به سرعت از حد فاصل رینگ و لاستیک خارج می شود؛ اما در لاستیک تیوبلس پس از ورود میخ به لاستیک ماشین به سرعت اطراف آن آب بندی می شود و بدنه میخ نیز به عنوان درپوشی محکم جلوی خرج هوا به بیرون را می گیرد. سرویس سبک زندگی فردا؛ بشیر قلیزاده سرچشمه: اگر میخواهید ترمز ماشینتان خوب و به موقع کارایی خودش را نشان دهد و همچنین کنترل فرمان ماشین صدرصد در اختیارتان باشد، ماشینتان باید دارای لاستیکهای خوب و کار آمد باشد.

این به آنتی اکسیدان ها کمک می کند تا بیشتر کار کنند و لاستیک های شما را ایمن نگه دارند. اگر یک جفت لاستیک دارید که شکل خود را از دست داده و نیاز به جایگزینی دارد، در حالی که دو تایر دیگر شما در شرایط خوبی قرار دارند، شما فقط میتوانید این جفت لاستیک فرسوده را جایگزین کنید. برخی اوقات نیز تراز نبودن فولیهای تسمه، موجب به گوش رسیدن صدای جیرجیر میشوند و لازم است که این فولیها جدا شده و به خوبی تمیز و روغن کاری شوند. خوبی اقای امین زاده ؟ در صورتی که با خیس شدن تسمه، صدای آن حین حرکت بیشتر شد، میتوان فهمید که تسمه تنظیم نیست و باید مجدد برای تنظیم آن اقدام کنید. در صورتی که تسمه دینام خراب بوده یا پوسیده شده باشد، صدای جیرجیر را حین حرکت از سمت کاپوت خواهید شنید. در بازار صدها نوع تایر ماشین وجود دارد. اگر از آن دسته افرادی هستید که برای خودرو خودتان تمایل به خرید با کیفیت ترین لاستیک ماشین خارجی دارید، بهتر است پیش از خرید، بهترین برندهای تایر خارجی با کیفیت را بشناسید.

دیدگاهتان را بنویسید