پس با ما همراه باشید

اگر قصد دارید تنها یکی از لاستیک های خودرو را تعویض کنید (بهتر است این کار را نکنید!) یک تایر از همان برند و نوع را انتخاب کنید، زیرا هر مدل تایر به لحاظ خشکی و نرمی و الگوی سایش با هم متفاوت هستند. ازسوی دیگر اگر تایرهایی نصب کنید که سایز غیراستاندارد دارند و فاقشان کوتاه است، از این رو سیستم تعلیق خودروها برای خودروسازان از نظر اقتصادی مناسب نیست و کم کم ، جلو بندی خودرو دچار اسیب میشود. قابل ذکر است مصرف لاستیک هایی که از تاریخ تولید آنها بیش از ۳ سال می گذرد مناسب نیست. اما در انتخاب لاستیک مناسب باید نوع خودرو خود و گزینه های موجود در بازار متناسب با آن را نیز مد نظر قرار دهید. اگر می خواهید این خودرو را به حالت اسپرت تغییر دهید سایز رینگ و لاستیک متناسب با این کاربری ۱۶/۴۵/۲۰۵ خواهد بود. خطرات این لاستیکها با توجه به شرایط آب و هوائی گرم و جاده های پر دست انداز، رعایت نکردن سرعت مطمئنه و خانواده های پر جمعیت و تکمیل ظرفیت کامل خودرو توسط افراد خانواده، … یکی از شایعترین دلایل ترکیدگی تایر، فشار نامناسب هوا در لاستیکها است. نشانی و تلفن نمایندگیها در سایت شرکتهای تایرسازی قابل مشاهده است.

یکی از ابتداییترین کارهایی که بهعنوان دارندگان خودرو باید با شروع فصل سرما انجام بدهید، این است که از ضد یخ برای رادیاتور خودرو استفاده کنید. باعث ناامنی استفاده از آنها در جاده های کشور به خصوص در زمان مسافرت و استفاده از خودرو در مدت طولانی تر می گردد. زمین باید محکم ، صاف و یکنواخت باشد تا ماشین شما نتواند غلت بزند یا جک در زمین فرو برود. 6. لاستیک آسیبدیده را تعویض کنید یا با امداد تماس بگیرید. جک را در جایی قرار ندهید که با قالب پلاستیکی یا قسمتی که ورق ماشین نازک هست تماس داشته باشد. تمام این موارد میتواند ناشی از عدم تنظیم باد یا بالانس چرخها و سائیدگی آنها باشد. این لاستیکها که در بازار به اصطلاح لاستیک انباری شناخته می شوند به دلایل مختلفی نظیر توقیف محموله های قاچاق، عدم فروش در یک کشور به دلایل مختلف و انتقال آنها به یک کشور ثالث و یا لاستیکهائی که در یک سری ساخت در کارخانه مشکل فنی داشته که توسط تولید کنندگان به کشورهای جهان سوم قاچاق می شوند و دلایل بسیار دیگر که فقط سازندگان از آن باخبر هستند وارد بازار می شوند. معمولا روی لاستیک ها اعداد مختلفی از جمله سایز و عمق آج و غیره درج می گردد.

به هر حال باید از رفتارهای هیجانی در لحظه که معمولا بسیاری از افراد دچار آن میشوند بپرهیزید تا بتوانید با آرامش کامل خود را حفظ کنید. این بدان معنی است که از زمان تولید لاستیک و خروج آن از کارخانه فقط حدود ۶ سال می توان از آن لاستیک استفاده کرد و پس از طی این مدت، خواه لاستیک در خودرو استفاده شده باشد و خواه لاستیک همچنان در انبار باشد، خاصیت اولیه خود را از دست داده و نباید به هیچ وجه از آن استفاده نمود. همان گونه که میدانید، لاستیک ها نقش بسیار ویژه ای در کنترل خودرو و حرکت ماشین دارند و این موضوع موجب میشود که اهمیت تنظیم فشار و باد لاستیک در ابتدای فصل تابستان و گرما هر چه بیش تر شود. آیا می دانید مطمئن ترین راه برای خراب کردن ظاهر ماشین شما چیست؟ اما در مجموع و با در نظر گرفتن تمامی موارد، شاید بتوان گفت بهترین لاستیک خارجی برای خودروهای داخلی ارزان قیمت تایرهای ساخت ژاپن و کره و برای اتومبیل های گران قیمت برندهای میشلن، گودیر و بریجستون هستند. ایران از جمله کشور هایی است که صنعت لاستیک سازی در آن ریشه دار محسوب می شود و برندهای تایر متعددی در کشور وجود دارند، از جمله: بارز، کویر تایر، یزد تایر، ایران تایر، گلدستون و دنا.

برندهای ایرانی تایرهای مقرون به صرفه این محدوده هستند. حجم فشرده و زیادی دارند و با هربار استفاده قوطی آنها خالی و سبک نمیشود، که این یعنی محصولی مقرون به صرفه هستند و علاوه بر آنکه مورد استفاده قرار گرفته و کار خود را به خوبی انجام میدهند، اما به سرعت نیز تمام نمیشوند. یعنی اگر عدد آن ۱۵ باشد به معنای استفاده از رینگ شماره ۱۵ برای لاستیکتان می باشد. عدد ۲۰۵ پهنای لاستیک به میلیمتر ،۴۵ عرض به میلیمتر و 16 نیز قطر رینگ به اینچ را نشان می دهد. بسیاری از این تایرها نیز با نرخ ارزانتر و تحت نام لاستیک دولتی در اختیار رانندگان بخش عمومی قرار میگیرد. تایرها هم مانند همه محصولات مصرفی تاریخ انقضا دارند که بر روی دیواره لاستیک درج می شود. فاکتورهای متعدد دیگری مانند عمق آج لاستیک نیز در تعیین میزان نویز تایر موثر هستند. نکته : قبل از سفر با یک ماشین جدید حتما ببینید که لوازم جانبی و مورد نیز مانند لاستیک و جک و جعبه اچار ها کجا قرار دارند. از دغدغه ها و نگرانی های رانندگان در زمان خرید لاستیک، خرید یک لاستیک نو تولید جدید است. از این رو ، شاید در هر نوع شرایط آب و هوایی ، پلاستیک شما به همان اندازه جدید به نظر برسد.

دیدگاهتان را بنویسید