پس با ما همراه باشید

بسیاری از رانندگان متوجه آسیب های ناشی از لاستیک کهنه و به ظاهر نو عرضه شده در بازار نیستند. از این رو بازار لاستیکهای چینی به مرور در این رده داغ شده است، چرا که این لاستیکها با قیمتی مابین برندهای ایرانی و کرهای عرضه میشوند و کیفیت مطلوبی دارند. همانطور که اشاره شد، عمر مفید لاستیک خودرو وابسته به شرایط رانندگی و جاده ای می باشد. مهمترین نقش آج های تایر ماشین شما، منحرف کردن آب های زیر لاستیک و در نتیجه افزایش چسبندگی خودرو به سطح زمین است تا مانع سر خوردن آن در جاده های خیس شود. اما به مرور زمان بر اثر تغییرات آب و هوا، گرد و غبار و خاک، شن و ماسه و هر نوع آلودگی دیگر مانند روز اول دارای زیبایی و درخشندگی نیستند و به دلیل استفاده و سواری روزانه از بین میروند. از آنجایی که لبه های لاستیک نیز عایق بندی نشده اند هوا به سرعت از حد فاصل رینگ و لاستیک خارج می شود؛ اما در لاستیک تیوبلس پس از ورود میخ به لاستیک ماشین به سرعت اطراف آن آب بندی می شود و بدنه میخ نیز به عنوان درپوشی محکم جلوی خرج هوا به بیرون را می گیرد. در هنگام شکل دهی یا فرآیند پخت همزمان با شکل دهی صورت می پذیرد که به آن دسته ای (Batch) گویند و یا مانند تسمه نقاله یا شیلنگ یا روکش های کابل فرآیند پخت بعد از شکل دهی انجام می شود که به آن پیوسته (Continues) گویند.

استفاده از لاستیک تاریخ گذشته، خطراتی مانند ترکیدن و عدم ترمزگیری مناسب را در پی دارد. با استفاده از این عدد می توان تاریخ تولید و در نتیجه عمر مفید لاستیک خودرو خود را بدست آورید. برای این کار کافی است به سامانه DOT مراجعه کنید و با وارد کردن این کد اطلاعات فوق را بدست آورید. سایز رینگ 14 نسبت به سایز رینگ 13 اندکی شلوغتر است. متداولترین لاستیک در سایز رینگ 14، تایر 185/65R14 است که سایز متداول خودروهایی همچون پژو پارس، پژو 405، پژو 206 و پژو 206 صندوقدار، پژو 207i و رانا است. شاید تصور کنید که لاستیکها را میتوان بر حسب نوع استفاده تا مدت بیشتری نیز زیر خودرو قرار داد. هر یک از این نوع لاستیک ها عملکرد مطلوب و مناسبی را باتوجه به کاربرد خودرو و شرایط جاده برای راننده مهیا میکند. استفاده از شوینده نانو خودرو و واکس لاستیک خودرو به شما کمک میکند تا درخشش و رنگ لاستیکها مانند یک لاستیک جدید بازگردد و از لاستیکها نیز محافظت میکند. ولی در حال حاضر، برند بارز و کویرتایر تا سایز رینگ 20 یعنی ماشین هایی مانند سانتافه لکسوز بنز و بی ام دبلیو را نیز تولید می کنند که شاید به لحاظ کیفیت با لاستیک های خارجی برابر نباشند ولی امیدوارم به زودی با آنها هم سطح شوند.

همانطور که مشاهده میکنید، لاستیک خارجی در این سایز دوبرابر لاستیک ایرانی قیمت دارد، اما بسیاری از تعمیرکاران هزینه بیشتر برای خرید لاستیک خارجی و باکیفیت را عاملی برای جلوگیری از خرابی جلوبندی خودروها عنوان کرده و آن را منطقی میدانند. در صورت مشاهده هرگونه ترک خوردگی در سطح و کناره لاستیک ها، بدون اتلاف وقت تایر ها را عوض کنید. عدم تنظیم باد چرخها باعث: مصرف بنزین بیشتر، سایش سریعتر لاستیک ها، هندلینگ و کنترل ضعیف اتوموبیل می شود. انتخاب یک تایر مناسب، تأثیر عمیقی بر سبک رانندگی، مصرف سوخت، نرمی و حتی ایمنی دارد. در هنگام خرید لاستیک بسیار پیش می آید که علیرغم پرداخت هزینه ی بالا فروشندگان لاستیک های به ظاهر نو اما کهنه را در اختیار مصرف کننده قرار می دهند. طول عمر مفید چرخ ها از زمان تولید در کارخانه شروع می شود نه زمان خرید و نصب روی اتوموبیل. این بدان معنی است که از زمان تولید لاستیک و خروج آن از کارخانه فقط حدود ۶ سال می توان از آن لاستیک استفاده کرد و پس از طی این مدت، خواه لاستیک در خودرو استفاده شده باشد و خواه لاستیک همچنان در انبار باشد، خاصیت اولیه خود را از دست داده و نباید به هیچ وجه از آن استفاده نمود.

به همین دلیل نمی توان مشخصا به زمان یا عدد خاصی اشاره نمود. عمر مفید لاستیک ها به عوامل مختلفی از جمله شرایط رانندگی و جاده و همچنین تاریخ انتقضای لاستیک وابسته است و نمی توان زمان دقیقی را برای آن اعلام نمود. به همین دلیل قویا توصیه می گردد قبل از خرید لاستیک نسبت به شناسایی تاریخ تولید لاستیک اهمیت قائل شده و از این امر به سادگی نگذرید. در هنگام خرید خود حتما به شاخص بار لاستیک انتخابی تان نیز بها دهید. این ربطی به مقدار استفاده از لاستیک ندارد حتی اگر شما هیچ استفاده از لاستیک ها نکرده باشید باید آنها را عوض کنید زیرا عمر آنها تمام شده است . در اینجا به نکاتی اشاره می کنیم که به شما در تصمیم گیری برای تشخیص زمان تعویض تایر ها کمک می کند. یک تایر تیوبلس که درست نصب شده باشد، بطور متوسط باد را با سرعت ۲۵/۰ اتمسفر در روز از دست میدهد، لذا اگر تایر تیوپلس باد را با سرعتی بیشتراز مقدار ذکر شده از دست بدهد باید ابتدا از بابت سفت بودن درپوش سوزن باد اطمینان حاصل کرده، سپس به دنبال پنچری موجود در لاستیک گشت.

دیدگاهتان را بنویسید