وجود دارد که بسیار خطرناک است

بین لاستیک خارجی سایز استاندارد و تایر ایرانی پهن، کدام را خریداری کنید؟ به دلیل اینکه تکنولوژی اکثر لاستیک ها رادیال می باشد، حرف R از سایز حک شده روی برخی از لاستیک هاحذف شده و سایز به صورت 215/65/15 نمایش داده می شود. لاستیک یک قطعه مصرفی از اجزای خودرو بوده و بسته به اینکه یک خودرو استفاده شخصی دارد یا عمومی، مدت کارکرد آن متفاوت خواهد بود. یکی از دلایل تعویض لاستیک خودرو، تنظیم نبودن فشار باد خودرو و یا نبود آن است. یکی از سوالات بسیار مهمی که ممکن است برای شما مطرح شود این است که چرا باید به صورت کلی اقدام به تمیز کردن بخش های مختلف ماشین مثل لاستیک ها کرد و انجام این فرایند چه اهمیتی دارد؟ ممکن است برای خرید لاستیک خودرو مدل مناسب را از فروشنده جویا شویم، اما این امکان نیز وجود دارد که فروشنده براساس مدلهای موجود در مغازه، محصولی را پیشنهاد دهد که از نظر مالی بیشتر برای وی منفعت داشته باشد. اگر اهل تند رانندگی کردن هستید و اگر در نزدیکی شما آپاراتی وجود دارد که مطمئن هستید در طولانی مدت باد نیتروژن خواهد داشت، استفاده از این باد برای لاستیک شما انتخاب خوبی است اما اگر به تعمیرگاهی در نزدیکی خود که باد نیتروژن دارد دسترسی ندارید، بهتر است لاستیکهای خود را از باد معمولی پر کنید و با چک کردن مداوم باد لاستیکها، بهتر از آنها استفاه کنید.

در غیراینصورت اگر عدد سال تولید سکه، قابل دیدن بود، یعنی وضعیت اضطراری است و رانندگی با این لاستیک خطرناک است. تاریخ تولید لاستیک به صورت یک عدد چهار رقمی بر روی دیواره تایر حک شده است. عدد ۲۰۵ پهنای لاستیک به میلیمتر ،۴۵ عرض به میلیمتر و 16 نیز قطر رینگ به اینچ را نشان می دهد. بسیاری از خودروهای سواری SUV و کراس اوورها نیز بر روی چرخ محرک جلو ساخته شده اند. به عنوان مثال حرف لاتین روی تایر مخفف واژه انگلیسی Passenger بوده و به این مفهوم است که تایر برای خودروهای سواری طراحی شده است. به عنوان مثال حرف P بیانگر حداکثر 150 کیلومتر بر ساعت، Q 160 ،R 170 ،S 180 ،T 190 ،U 200 ،H 210 و حرف V نشانگر ظرفیت سرعت تایر برای حداکثر سرعت 240 کیلومتر بر ساعت است. می توانید سری به مراکز فروش لاستیک بزنید و از متخصصان و فروشندگان تایر در مورد بهترین نوع لاستیک برای خودرو خود سوال کنید. یک سری ویژگیهای ظاهری به شما کمک میکند تا متوجه شوید چه زمانی باید لاستیک خودروی خود را تعویض کنید. در زمانیکه عاج لاستیک هم سطح این نشانگر شده بود باید لاستیک تعویض گردد . اگر بخش هایی از فنرها دچار ساییدگی شده باشد باید تعویض شوند که در غیر این صورت شاهد فرسودگی و صدمه دیدن زودتر از موعد سایر بخش های سیستم فنربندی خودرو خواهیم بود.

اگر لاستیک خودروی شما از نظر ظاهر مشکلاتی مانند قاچ خوردگی، پارگی، تورم در بعضی قسمتها و چیزهایی از این دست را ندارد، پس به سه نکته دیگر درباره عمر لاستیک دقت نماید. اجزای سنگین خودرو مانند موتور، گیربکس و باتری در قسمت جلو قرار می گیرد. مورد بعدی که باید برای خرید لاستیک خودرو به آن دقت داشت، تاریخ مصرف لاستیک است. بالانس بودن چرخ ها و تنظیم بودن باد لاستیک ها تاثیر بسیاری در عملکرد خودرو و کیفیت رانندگی دارد، پس از آن ها غافل نشوید. زوایای ” toe in” و ” toe out” هم از این جهت مهم هستند که در صورت تنظیم نبودن این زوایا لاستیک ها ساییده خواهند شد. این مجموعه با توجه به افتخاراتی که در طی سالهای فعالیت خود کسب کردهاست، جزو بهترین تایرهای ایرانی معرفی شدهاست. برای اینکه بدانید، کدام لاستیک ایرانی بهتر است، باید ویژگیهای یک لاستیک مرغوب را بررسی کنید تا علاوه بر صرفه جویی در هزینههای خود، اطمینان خاطری برای تردد و رفت و آمد با ماشین داشتهباشید. در صورت داشتن ترک، بریدگی، برآمدگی، سوراخ در سطح لاستیک یا هرگونه آسیب یا نقص دیگری که باعث نا امن بودن آن می شود، باید سریعا تعویض شوند. چرخ ها و لاستیک های ماشین را تمیز کنید تا هرگونه نمک، گل و آلودگی از روی آن پاک شود و هیچ آسیب یا زنگ زدگی به آن وارد نشود و پیشنهاد ما این است که هر دو هفته یک بار چرخ ها را تمیز کنید.

• افزایش عمر تسمه درون لاستیک (Bead) بسبب افزایش فضای خالی در چرخ که منجر به کاهش انتقال حرارت از لنت ترمز خواهد شد. اگر خودروی شما در هنگام رسیدن به سرعت بالا، تکان های ریزی می زند، اگر هنگام ترمز گیری به سمتی کشیده می شوید، اگر ضربه شدید به جدول وارد کرده اید، اگر از پنچر شدن ناگهانی بیزارید، بهتر است هر چه سریع تر از وضعیت سلامتی لاستیک ها مطمئن شوید. اگر سایش آجهای لاستیک، به اندازهای باشد که ارتفاع آنها با این شاخص یکسان بود، یعنی لاستیک خودرو باید تعویض شود. بله، حتی اگر آج در وضعیت خوبی باشد، لاستیک به مرور زمان پوسیده می شود. 1. اول اینکه برای اندازهگیری آج لاستیک، میتوان از ابزار مخصوص اندازه گیری عمق آج استفاده کرد که البته اینکار احتمالا هزینه نیز دارد. از جمله این ویژگیها میتوان به اندازه لاستیک، مقاومت در برابر سایش، مقاومت در برابر فشار و سایر موارد اشاره نمود. به عنوان مثال میتوان از یک سکه 100 تومانی استفاده کرد. به عنوان مثال، تایر موجود در تصاویر در هفته 34 (مرداد) سال 2008 تولید شده است.

دیدگاهتان را بنویسید