هر آنچه باید درباره انتخاب و خرید تایر و لاستیک خودرو بدانیم – خودروبرتر

برخی از دلایل اصلی پوسیدگی خشک فشار کم تایرها ، عدم حرکت کافی وسیله نقلیه و درجه حرارت بالا است. درجه حرارت افزایش یافته و واکنش را تشدید می کند. چگونه تاریخ ساخت لاستیک یا تایر را بدانیم؟ تعمیر و نگهداری صحیح تایر شامل اطمینان از تورم لاستیکهای شما در سطوح مناسب ، در بعضی مواقع گرفتن تراز وسایل نقلیه، و تعویض لاستیکهای شما پس از تعداد مایل توصیه شده توسط سازنده است. بیشتر تولید کنندگان توصیه می کنند لاستیک ها 10 سال بعد از تاریخ استفاده تعویض شوند. این به آنتی اکسیدان ها کمک می کند تا بیشتر کار کنند و لاستیک های شما را ایمن نگه دارند. بهعبارت دیگر وزن بار اضافی را باید با وزن خودرو جمع بزنید. طبق گفته های خودروسازان، ما باید هر ۶ سال یکبار لاستیک خودرو های خود را تعویض کنیم ، بدون در نظر گرفتن پارگی ، سایش و … اتومبیل خود را از نور مستقیم آفتاب دور نگه دارید.

مواد شیمیایی پاک کننده قوی می توانند تایرها را از بین ببرند و بدون حفاظت از اشعه ماوراء بنفش ، آن را در معرض ازن و نور خورشید قرار دهند. باید دقت داشته باشید که این کار را حتما به شکل دورهای و منظم انجام دهید و حتما در نظر داشته باشید که اگر این کار را جدی نگیرید، سیاهیهای ایجاد شده میتواند کثیفی بیشتری را پس از شست و شوی لباس برای شما به همراه داشته باشد. در صورت ثابت ماندن وسایل نقلیه خود به مدت طولانی ، حداقل یک بار در ماه آن را حرکت دهید. اطمینان حاصل کنید که اجازه نمی دهید خودروی شما به مدت طولانی (ماه ها) ثابت بماند. در همین راستا پیشنهاد سایت آیین تست که یکی از وب سایت های پیشرو و پیشگام در حوزه آموزش رانندگی و دریافت نمونه سوالات آیین نامه به حساب می آید این است که به منظور پاک کردن این لکه ها از موادی چون خمیر دندان استفاده کنید. لاستیک ها با لایه های محافظ تایرهای ضد اکسیداسیون و ضد گاز ازن ساخته می شوند که به منظور محافظت از شوینده ها ، نمک ، روغن و مایعات در جاده های کشور طراحی شده اند. ممکن است لاستیک در مناطق شهری بیشتر در معرض هوا قرار بگیرد، آنها با قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش و گاز ازن ،( گاز سبكی كه در جو وجود دارد) و در اثر تجزیه جزئی هوا از تخلیه های الکتریکی جوی ، تخریب شوند.

لاستیکهای مسن نه تنها خطرناک هستند (زیرا آج آنها از بین رفته است) بلکه در معرض خطر پوسیدگی خشک نیز هستند. برخی از لاستیک ها ، به خصوص لاستیک های تابستانی که در معرض شرایط سرد هستند یا برعکس ، کاهش عمر آن ها شش برابر می شوند. باتوجه به مزایای لاستیک های فصلی، امروزه خیلی از افراد با ظهور لاستیک های تمام فصل به استفاده از آن ها روی آورده اند. فروشندگان و متخصصان در این زمینه معتقدند در صورت وجود فشارهای عمودی به لاستیکهای بایاس ، آجهای سطح لاستیک به مرور زمان تخریب شده و سبب چسبندگی به سطح جاده میشوند اما در مقابل تایرهای رادیال با داشتن ساختار مستحکم، آجهای روی لاستیک در کوتاه مدت دچار تغییر شکل نخواهند شد و چسبندگی مناسبی با سطح جاده دارند. • در صورت مشاهده هرگونه ترک خوردگی در سطح و کناره لاستیک ها، بدون اتلاف وقت تایر ها را عوض کنید. معرفی بهترین لاستیکهای ایرانی با توجه به ارزیابی و نظارتهای کیفی که برای نحوه عملکرد لاستیک ماشین صورت میگیرد، مشخص میشود. اگر لاستیک متریال نرم تری داشته باشد عملکرد بهتری دارد که متأسفانه این بدان معناست که آج با گذشت زمان سریعتر از بین میرود. برای آگاهی از زمان تعویض لاستیک ها نیز می توان به طور چشمی و با اندازی گیری آج لاستیک ها عمل نمود.

اگر سکه را از قسمت سال تولید داخل شیار آج لاستیک گذاشتید و عبارت ریال، کاملاً معلوم بود، نشان دهنده این است که باید به فکر یک لاستیک جدید باشید و اگر عدد سال تولید سکه مشخص بود، به معنی وضعیت اضطراری است و رانندگی با این لاستیک خطرناک است. یکی از سوال هاي مهمی کـه ذهن رانندگان را در زمان خرید لاستیک بخود درگیر می کند بحث ایرانی و خارجی بودن لاستیک ها میباشد کـه گروهی از انها این موضوع را تنها با بودجه ي خود بررسی کرده و تصمیم بـه خرید آن می نمایند. لاستیک فرسوده در هنگام ترمزگیری شدید قفل کرده و خودرو در مسافت بیشتری میایستد. علاوه بر تعویض لاستیک های فرسوده و استفاده از محافظ در لاستیک های شما ، شما نیاز به تعمیرات دیگر بر روی لاستیک های خود نیز دارید تا آنها را به بهترین شکل ممکن نگه دارید. ترک خوردگی زودرس می تواند عمر یک لاستیک را به نصف کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید