هر آنچه باید درباره انتخاب و خرید تایر و لاستیک خودرو بدانیم – خودروبرتر

باید توجه کنید.معمولا خودروهایی که از کمپانی خارج می شونددارای لاستیک های فابریک با کاربری استاندارد هستند.برای نمونه روی خودرویی مثل پژو۲۰۶ ،لاستیک و رینگ استاندارد با سایز ۱۴/۶۵/۱۸۵ نصب شده است.اگر شما می خواهید این خودرو را به حالت اسپرت تغییر دهید سایز رینگ و لاستیک متناسب با این کاربری ۱۶/۴۵/۲۰۵ خواهد بود.عدد ۲۰۵ پهنای لاستیک به میلیمتر ،۴۵ عرض به میلیمترو۱۶ قطر رینگ به اینچ را نشان می دهد.امروزه چون نیروی انتظامی نسبت به اسپرت خودروها حساس شده است،مردم کمتر به سراغ رینگ اسپرت می روند وچندسالی است که استقبال مردم از رینگ و لاستیک های پهن و اسپرت کم شده است.کارشناسان فنی خودرو معتقدند رینگ و لاستیک های پهن یا به اصطلاح عام((اسپرت)) زیبایی خاصی به خودرو می دهد اما همین لاستیک پهن باعث خشکی حرکت فرمان می شود. مهم ترین توصیه مکانیک ها در این خصوص کنترل ماهیانه فشار باد لاستیک است.فشار باد تایرها براساس استانداردهای خاصی تنظیم می شودکه خودروسازان در دفترچه راهنمای خودرو آن را اعلام می کنند.معمولا فشار باد لاستیک برای هر خودرو به صورت برچسبی در کنار در طرف راننده یا در صندوق عقب هم تعبیه می شود.به گفته کارشناسان لاستیک میزان فشار باد تایر برای خودرو های سواری بین 30تا 35 PSi است.اگر فشار باد لاستیک پایین تر از میزان اعلام شده باشد ،باعث لغزش یا جابجایی بیش از حدتایر در ناحیه تماس با جاده شده و درنتیجه سبب افزایش حرارت بیش از حد آن می شود.همین مشکل در مورد فشار بیش از حد باد نیزصادق است.درصورتیکه فشار باد تایر بالاتر از حد استاندارد باشد تماس لاستیک با جاده ناقص بوده که علاوه بر کاهش عمر تایر می تواند برای سرنشینان خودرو خطر آفرین باشد.کارشناسان لاستیک توصیه می کنند پیش از حرکت وزمانی که تایر خنک است اقدام به تنظیم فشار باد آن کنید.معمولا پس از رانندگی طولانی، حرارت وفشار باد افزایش پیدا می کند.بنابراین در این حالت اگر فشار باد تایر از حد توصیه شده بیشتر باشد هیچگاه آن را کم نکنید وپس از خنک شدن ،مجددا فشارباد تایر را کنترل کنید.توصیه دیگر اهل فن، تنظیم فشار باد براساس باری است که خودرو حمل می کند.شمانباید باری که بیش از حدمجاز برای وسیله نقلیه تان است را با آن حمل کنید.اگر به هر دلیلی مجبورشدید تاباری بیش از حد مجاز را روی خودروتان وارد کنیدباید براساس دستورالعمل دفترچه راهنمای خودرو ومشورت با کارشناسان فنی میزان فشار باد لاستیک را افزایش دهید.

فعالان بازار لاستیک توصیه می کنند به منظور انتخاب صحیح رینگ و لاستیک ، پس از مطالعه کتابچه راهنمای خودرو ، به کاربری ماشین تان توجه کنید.به گفته آنها ، دراین زمینه به عواملی مثل کاربری استاندارد یا اسپرت،تحمل بار معمولی یا زیاد و… به جای تعویض تایر در کنار خیابان که امری ناخوشایند و خطرناک محسوب می شود، شما می توانید به حرکت خود ادامه داده و به راحتی خود را به منزل و یا تعمیرگاه برسانید. تایرهای RF زاپاس خود محسوب می شوند، با وجود دیوارهای جانبی تقویت شده، تایرها حتی اگر کاملاً از باد خالی شده باشند، قادر به ادامه عملکرد خود هستند. ضریب سایش در لاستیکها را با عبارت TreadWear نشان میدهند. برای خودروهای شخصی، عدد حد بارگذاری بین 71 تا 100 است.برای مثال، حد بارگذاری برای خودروی پراید 76 و معادل 400 کیلوگرم بار است، یعنی این تایرهنگامی که حداکثر فشار باد مجاز را دارد (بخش “و” را ببینید)، حداکثر400 کیلوگرم را میتواند حمل کند.توجه داشته باشیدهرگز لاستیکی را که حد بارگذاری آن کمتر از میزان توصیه¬شده از سوی سازنده خودروست، روی رینگ نصب نکنید. این عدد نماینده حداکثر وزنی است که تایر میتواند تحمل کند، هنگامی که حداکثر مقدار مجاز فشار را داشته باشد و بین صفر تا 279 متغیر است.

این نوع آج به نوعی محبوب ترین تایر در بین طرفداران خودروهای اسپرت است که طرح های گل یا همان آج های مختلف برای حداکثر کارایی و چنگ زنی در هر دو نوع جاده مرطوب و خشک دارای بهترین عملکرد است. متاسفانه در بین عموم شایع شده است که در روزهای سرد بعد از استارتزدن، موتور باید چند دقیقه به صورت درجا کار کند تا گرم شود. از آنجایی که درج میزان سرعت برای روی لاستیکها گمراهکننده است، شرکتها از یک جدول کد مخصوص استفاده میکنند. موضوع دیگری که در باید در مورد اعداد و ارقام روی تایر بدانید همان عرض یا پهنای تایر است که به عنوان مثال شما یک تایر 190 را با 205 تعویض کرده و بدین ترتیب فرمان پذیری خودرو بهتر و نرم تر میشود و معمولا از لاستیک های پهن با عنوان تایر اسپرت نیز نامیده میشود. همانطور که مشاهده میکنید، لاستیک خارجی در این سایز دوبرابر لاستیک ایرانی قیمت دارد، اما بسیاری از تعمیرکاران هزینه بیشتر برای خرید لاستیک خارجی و باکیفیت را عاملی برای جلوگیری از خرابی جلوبندی خودروها عنوان کرده و آن را منطقی میدانند.

حداکثر سرعتی که لاستیک میتواند تحمل کند، با یک حرف از A تا Z بیان میشود.برای مثال روی جداره تایر خودروی پراید، نماد H برای سرعت درج شده که نشان می¬دهد . در این مطلب قصد داریم تا شما را با بهترین مایع برای شستن لاستیک ماشین آشنا کرده و در رابطه با آن اطلاعات کاملی را به شما ارائه همراه دهیم. پیش از آن که بخواهیم شما را با فرمول رایگان واکس ماشین آشنا کرده و در رابطه با بهترین مایع برای شستن لاستیک ماشین صحبت کنیم، بهتر است تا در رابطه با اهمیت انجام این فرآیند اطلاعات جامع و کاملی را به شما ارائه دهیم. منظور از این نوع آج، این نکته است که تایر در یک جهت میچرخد و به طور معمول فلشی در روی دیواره خود دارد که منعکس کننده جهت چرخش است و مزیت آن این است که آب پیمایش بهتری دارد و از همین روی آب بیشتری را از سطح خود خارج میکند و البته این نوع تایر باید از جلو به عقب جابجا شوند تا بهترین عملکرد را در سطح خاص خود داشته باشند. عمر تقریبی لاستیک ها در صورت طراحی و تولید مهندسی و اصولی از یک سو و رانندگی ایمن از سوی دیگر، به حدود ۳ الی ۴ سال می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید