مولکولهای نیتروژن درشتتر از هوا هستند

اینکه لاستیک شما از چه نوع آجی نیز بر روی خود برخوردار باشد، بسیار مهم است. اگر سری به بازار لاستیک بزنید احتمالا با اصطلاح لاستیک تابستانی و چهار فصل مواجه خواهد شد. نوار شاخصی روی این لاستیکها وجود دارد که وقتی لاستیک نو باشد، نامرئی هستند یا بسختی میتوان آنها را دید، اما به مرور زمان، با فرسوده شدن لاستیک، قابل مشاهده خواهند شد. استفاده از این نوع لاستیک ها در فصل زمستان که اصولا با کاهش شدید دمای هوا نیز همراه است سبب بهبود کنترل وسیله نقلیه و همچنین ترمزگیری به موقع شما رانندگان گرامی خواهد شد. یعنی اگر دمای هوای بیرون سردتر از ۴ سانتیگراد باشد، این لاستیکها چموش میشوند و کنترل ماشین از دست راننده خارج میشود. البته نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که به منظور انجام این فرایند باید مقدار ماده ظرفشویی زیاد نباشد، چرا که افزایش بیش از اندازه مایع ظرفشویی ممکن است فرایند سیاه کردن لاستیک های شما را با مشکل مواجه کند. معمولا شرکت سازنده، زمان جابجایی لاستیک های خودرو را تعیین می کند. یکسری ویژگیهاي ظاهری بشما کمک می کند تا متوجه شوید چـه زمانی باید لاستیک خودروی خودرا تعویض کنید.

این علائم نشاندهنده آن است که ممکن است لاستیک شما بزودی پنچر شده یا بدتر از آن ممکن است لاستیک خودروی شما بترکد. به خصوص برای خودروهای مسابقهای فرمول یک، سوپر اسپرتهایی که سرعتهای بالاتر از 200 مایل بر ساعت دارند و یا خودروهایی که کاربرد آنها در شرایط طولانی و سخت است. هر چند لاستیک دولتی بیشتر به وسایل حمل و نقل عمومی، شامل، اتوبوس، مینیبوس، کامیون و وانت تخصیص داده میشود، اما رانندگان و صاحبان خودروهای شخصی هم این امکان را دارند تا لاستیک را با نرخ دولتی بخرند. این لاستیکها بهدلیل نرمی بیشتری که دارند در سرعتهای بالا عملکرد خوبی برای پیچیدن ندارند. این موضوع به عبور و حرکت در جاده های خیس و برفی کمک می نماید. اگر منطقه محل زندگی شما دارای جادههایی صاف و اکثرا بارانی و برفی است، بهتر است این میزان را دو برابر در نظر بگیرید. بااین حال ، لاستیک چهارفصل صرفا بخاطر اسمش از قدرت رانندگی در جاده های برفی و یخی مثل لاستیک های زمستانی برخوردار نیست. همه مشکلات لاستیک به آج خودرو مربوط نمیشود. دراین روش باید از یک سکه (پول خرد) استفاده کنید و آن را لابه لای آج لاستیک (شیار) فرو کنید.

علامت مثلثی شکلی روی شانه لاستیک وجوددارد، کـه این علامت نشان دهنده محل یک برآمدگی در عرض لاستیک اسـت. قطر یک سکه ۱۰۰ تومانی، ۲۳ میلی متر اسـت. این عدد، یک عدد چهار رقمی است که دو عدد اول آن از سمت چپ نشانگر هفته تولید و دو عدد بعدی نشانگر سال تولید لاستیک می باشد. عدد 84 به معنای تحمل بار تا 500 کیلوگرم، عدد 90 به معنای تحمل تا 600 کیلوگرم و عدد 96 بیانگر تحمل بار تا 700 کیلوگرم است. در این اطلاعات که معمولاً با فاصله کمی بعد از اطلاعات مربوط به سایز لاستیک درج شده است، حرف انگلیسی بیانگر حداکثر سرعت حرکت و عدد دورقمی بیانگر حداکثر بار قابل تحمل می باشد. اگر می خواهید این خودرو را به حالت اسپرت تغییر دهید سایز رینگ و لاستیک متناسب با این کاربری ۱۶/۴۵/۲۰۵ خواهد بود. تاریخ تولید همه لاستیک های خودرو (چه ایرانی و چه خارجی) به صورت یک عدد چهار رقمی و به میلادی روی لاستیک درج شده است. اما یک روش قدیمیهم برای اندازهگیری عمق لاستیک بدون خرج حتی یک ریال هم وجود دارد. بیشتر کارخانه های سازنده خودرو توصیه می کنند لاستیک ها را بعد از 10 سال تعویض نمایید اما اگر می خواهید با این لاستیک ها در جاده رانندگی امن و مطمئنی داشته باشید بهتر است ظرف همان 6 سال لاستیک ها را تعویض نمایید به خصوص اگر لاستیک های شما در شرایط سخت و آب و هوای غیر معتدل کار می کنند و این نکته ای است که هنگام خرید لاستیک هم باید به آن توجه داشته باشید و لاستیکی که خریداری می کنید به سال ساخت آن که روی لاستیک حک شده است توجه داشته باشید.

برندهای دانلوپ و یوکوهاما نیز در بین برندهای ژاپنی بسیار باکیفیت هستند و قابل توجه و همچنین میشلن نیز در بین برندهای اروپایی بسیار باکیفیت است. همچنین لاستیکهای زمستانه دارای عمر کوتاهی می باشند. لاستیک تابستانه با توجه به ساختار آن که دارای آج کوتاه تری می باشد دارای چسبندگی بیشتری نیز است. در ابتدا باید توجه داشته باشید که تفاوت این دو لاستیک در ساختار آنها بوده و تنها یک طبقه بندی به جهت عملکرد می باشد. اگر بیش از یک یا دو عدد از اینها را روی لاستیک دیدید، مطمئن باشید زمان تعویض لاستیک فرا رسیده است. کافی است نگاهی به کنارههای لاستیک بیندازید و از نبود مشکلات احتمالی مطمئن شوید. اگر از سلامت کمکفنر خودروی خود مطمئن هستید و تمام لاستیکها را با دقت کافی بالانس کردهاید و باز هم این مشکل وجود دارد، لاستیک مشکلدار را تعویض کنید. یکی از این عوامل میتواند بالانس نبودن لاستیکها باشد یا این که مشکلی درکمک فنر خودروی شما وجود داشته باشد. به گزارش برنا، اگر راننده هستید و خودروی شخصی دارید، احتمالا یکی از دغدغههای شما این است که در فصل سرما چگونه باید از خودروی خود مراقبت کنید. این وسیله مخصوص لاستیک ماشین میباشد و با استفاده از آن به راحتی میتوانید زمان تعویض لاستیک را بفهمید .

دیدگاهتان را بنویسید