مراقبت از لاستیک خودرو در فصل زمستان-5 روش مراقبت از لاستیک حودرو

آیا میدانید طول عمر لاستیک ماشین شما چقدر میباشد؟ آخرین باری که لاستیک خودرو خود را تعویض کردید را به یاد دارید؟ باتری یکی از بخشهای خودرو است که هنگام کاهش دمای هوا احتمالا بیش از هر بخش یا قطعه دیگری دچار مشکل میشود؛ بنابراین به مراقبت بیشتری نیاز دارد. لاستیک ماشین قطعا یکی از مهمترین بخشهای ماشین است. عدد ۲۰۵ نشان دهنده عرض تایر به میلیمتر است. این عدد کمک می کند تا اندازه ارتفاع دیواره لاستیک را پیدا کنید، از لبه تا آج تایر. دیواره لاستیک یا بخش ارتفاع آن ۶٫۰۵۳ اینچ است. رانندگان حرفهای و با تجربه به دنبال جنس خوب با کارایی مطمئن هستند، صرف هزینه بیشتر برای خرید تایر بهتر بیشک به نفع خودتان است. لذا اولین مرحله به هنگام خرید لاستیک خوردو، پی بردن به ابعاد و سایز لاستیک مناسب با خودرو می باشد. عدم تعویض به موقع لاستیک ها و یا استفاده از لاستیک های نا مناسب برای خودرو می تواند خسارات جبران ناپذیری را به بار آورد.

حتی امکان دارد در حین رانندگی دچار نقص یا ترکیدگی شود که اگر سرعت خودرو بالا باشد میتواند خسارات جبران ناپذیری را به بار بیاورد. نکته: در پارهای از مواقع مشکلاتی چون تاب برداشتن تایر و ساییدگی نامتقارن تایر، ناشی از مشکلاتی در سایر قسمتهای خودرو است. واضح است اگر تایری تحت تأثیر حداکثر سرعت واقع شود اما فشار باد آن تنظیم نباشد و یا اضافه بار روی آن را اعمال شود، آسیب می¬بیند و یا ممکن است بترکد.برای اطلاع از میزان سرعت هریک از این حروف به جدول زیر مراجعه کنید. نکته اینجاست که تایرها حتی اگر زیر خودرو هم نباشد از عمرشان کم میشود. البته لاستیک خارجی نیز در این بازه عرضه میشود که اختلاف قیمت قابل توجهی با لاستیک ایرانی دارد. آیا از لاستیکهای نرخ دولتی که عرضه میشود میتوان استفاده کرد؟ همان گونه که میدانید، لاستیک ها نقش بسیار ویژه ای در کنترل خودرو و حرکت ماشین دارند و این موضوع موجب میشود که اهمیت تنظیم فشار و باد لاستیک در ابتدای فصل تابستان و گرما هر چه بیش تر شود. افزون بر این، عمر تاج و دیواره جانبی تایرهای تیوبلس بیش از مدل های معمولی است و به دلیل عدم انفجار در هنگام پنچری از ایمنی بیشتری هم در هنگام رانندگی برخوردارند.

هر یک اینچ معادل ۲٫۵۴ سانتی متر است. اگر می خواهید که سانتی متر را به اینچ تغییر مقیاس دهید، عدد مربوط به سانتی متر را تقسیم بر ۲٫۵۴ کنید. رایج ترین سایزهای تایر سه بخش خواهند داشت، عبارتی مانند ۲۰۵/۷۵-R15 نمونه ای از اعداد مربوط به سایز لاستیک است. بهتر است برای بستن پیچ ها از الگوی ستاره ای پیروی کنید. از قابلیت های این نوع لاستیک می توان به چنگ زنی بسیار عالی در سرعت پائین، عملکرد خوب در سر پیچ ها و سر و صدای کم در سرعت بالا اشاره کرد. معمولا خودروهایی که از کمپانی خارج می شوند دارای لاستیک های فابریک با کاربری استاندارد هستند. با این حال باد نیتروژن به دلیل مولکولهای بزرگتری که دارد کمتر از دیوارهای کناری لاستیک خارج میشود. هر چه شیار های لاستیک پهن تر باشند آب را بیشتر به سمت خارج پراکنده می کنند و از طرف دیگر سر و صدای بیشتری تولید می کنند. این عبارت سه چیز را درمورد چرخ و تایر به شما می گوید.

شاید عجیب به نظر بیاید، ولی حداکثر سرعتی که شما با خودروتان میتوانید بروید، آن چیزی نیست که در قد و قواره توان موتور به چشم میآید. اگر در آینده نیاز به خرید تایر داشتید، نکات بالا را در نظر بگیرید و مطمئن باشید که تمام نکات را در هنگام خرید تایر رعایت کرده باشید. خب همانطور که از نام این مورد نیز مشخص است، پارامتری است که در خصوص تحمل میزان دمای لاستیک خودروی شما در شرایط آب و هوایی مختلف می باشد. آخرین عدد در مثال ما نشان دهنده قطر به اینچ رینگ است. اگر نمی دانید که قطر لاستیک ماشین شما چه اندازه ای است، این مطلب را بخوانید تا از روی نوشته های روی دیواره لاستیک ، اطلاعات مفیدی را در مورد تایر ماشین خود بدست بیاورید. یک تایر با عبارت ۲۰۵/۷۵-R15 بخش ارتفاعی دارد که ۷۵ درصد ۸٫۰۷۰ اینچ است. کستر (Caster) نیز زاویهای است که امتداد محور فرمان با محور عمودی تایر میسازد. مواد شوینده سخت که برای پاک کردن جزییات لاستیک ها استفاده می شود می توانند بطور غیرمستقیم باعث ترک خوردگی شوند. ناگفته نماند که لاستیک هایی با آج جهت دار نامتقارن نیز در بازار وجود دارد که بهترین گزینه برای رانندگی در تمامی فصول می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید