عمر لاستیک چقدر؟

به عنوان مثال اگر دمای هوا ۱۵ درجه کاهش پیدا کند، فشار باد تایر ۱۰ درصد کم میشود. لاستیک در خودرو با اصطکاکی که با سطح زیر خودرو ایجاد می کند، باعث حرکت روان اتومبیل در طی مسیر حرکت خواهد شد. چرخ خودرو از قسمت های مختلفی مانند سگدست، بلبرینگ، دیسک ترمز، رینگ و لاستیک تشکیل شده است. در این واحد منجید ها روی رینگ و دستگاه اکسترودر قرار گرفته و پس از تیوپلس شدن به روش Orbe Tread سطح منجید بصورت اتوماتیک ترد گذاری می گردد . این در حالی است که بلافاصله پس از ورود میخ به تایر تیوبلس اطراف آن آب بندی می شود و بدنه خود میخ نیز به عنوان مانعی برای خروج هوا عمل می کند. لاستیکهای زمستانی به گونهای طراحی شدهاند که در آبوهوای سرد بهخوبی کار میکنند، اما بهمحض گرمشدن هوا دیگر نمیتوانند بهخوبیِ لاستیکهای چهارفصل یا تابستانی عمل کنند و کنترل خوبی به شما نخواهند داد.

لاستیکها تنوع بسیار زیادی دارند، اما همه آنها مناسب ماشین شما نیستند. در کشور ایران به دلیل تحریم های به وجود آمده شرکت های تولید کننده لاستیک قادر به ثبت کد در این سامانه نیستند. برای این کار کافی است به سامانه DOT مراجعه کنید و با وارد کردن این کد اطلاعات فوق را بدست آورید. به همین دلیل لازم است تا به منظور تمیز کردن لاستیک های خودرو خود از مواد دیگری به جای نوشابه استفاده کنید و یا اگر در شرایط خاص نیاز دارید تا از نوشابه به منظور تمیز کردن لاستیک های خودرو استفاده کنید، درصد بسیار کمی از نوشابه برای تمیز کردن لاستیک خود مورد استفاده قرار دهید. درکنار شاخص حداکثر بار، شماره دیگری نیز درج می شود کـه نشان دهنده حداکثر سرعتی اسـت کـه لاستیک توان رفتن با آنرا دارد.بـه گزارش پارس ناز بعنوان مثال حرف P بیانگر حداکثر ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت، Q 160 ،R 170 ،S 180 ،T 190 ،U 200 ،H 210 و حرف V نشانگر ظرفیت سرعت تایر برای حداکثر سرعت ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت اسـت. بـه عقیده کارشناسان در صورتی کـه آج لاستیک هنوز باقی باشد، اما از تاریخ مصرف آن گذشته باشد یا کارکرد آن بیش از مقدار استاندارد باشد، بازهم لازم اسـت تا لاستیک ماشین تعویض گردد.

را از بهترین برندهای دنیا گرد هم آورده ایم. تاریخ مصرف تمام لاستیک های دنیا در کنار حرف لاتین DOT نوشته می شود که معمولا داری ۱۳ حرف و رقم می باشد. عددی که مقابل حرف Z نوشته می شود نشانگر حداکثر سرعت قابل تحمل خودرو است. اما این تاریخ تولید کجا نوشته شده اسـت و چگونه متوجه آن شویم؟ در وسایل نقلیه ای مانند موتور یا دوچرخه، تنوع خاصی برای مدل های مختلف لاستیک و تایر وجود ندارد اما در مورد خودرو اینچنین نیست. بااین حال ، لاستیک چهارفصل صرفا بخاطر اسمش از قدرت رانندگی در جاده های برفی و یخی مثل لاستیک های زمستانی برخوردار نیست. این عدد، مقدار فشار باد توصیه شده برای استفاده نرمال نیست. لاستیک های بدون تیوب توانایی بیشتری برای دریافت فشار و ضربه دارند و جدیدتر هستند. همین امر باعث شده که لاستیک توانایی لازم در برابر فشار و ضربه را از دست بدهد و به راحتی ترکیده شود.

تایر همیشه به طور مداوم با زمین در تماس است بنابراین می بایست تحمل زیادی داشته باشد تا بتواند در مقابل اصطکاک سطح زمین و ضربه از خود مقاومت نشان داده و به راحتی ساییده نشود. هرچه که عدد تردویر (Treadwear) کمتر باشد، لاستیک مدنظر شما از قابلیت چسبندگی بیشتری با سطح زمین برخوردار است. لاستیک پهن تر به خاطر قابلیت افزایش اصطکاک سطح تایر و چرخ با سطح زمین به افزایش چسبندگی تایر به زمین کمک میکند. خودرویی که بار سنگین حمل میکند دقیقا شرایط تایر کم باد را دارد. در وسایل نقلیه ای مانند انواع خودروهای سبک و سنگین، وجود تایر ماشین یا همان لاستیک ماشین، امری اجتناب ناپذیر است. مکسس یکی دیگر از برندهای بسیار معروف آسیایی است که در طی نزدیک به نیم قرن فعالیت خود در حوزه تولید لاستیک ماشین، توانسته است تا طرفداران بیشماری را در سراسر دنیا به خود جلب کند. علاوه بر این، بدون وجود لاستیک ماشین، امکان ترمزگیری، افزایش سرعت، حرکت در مسیرهای مختلف، حرکت در شرایط آب و هوایی متفاوت و همچنین حفظ سلامت قطعات مختلف که در سطح زیر خودرو قرار دارند وجود نخواهد داشت. توجه به نکات گفته شده در این مطلب به شما این امکان را می دهد تا در نهایت به بهترین شکل ممکن لاستیک های خودرو خود را با استفاده از مواد مختلف در منزل تمیز کرده و زیبایی شگفت انگیزی به آن ها بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید