علت لاستیک سایی در خودرو چیست؟

البته تعیین زمان برای این موضوع کار سادهای نیست و ساییده شدن لاستیک ماشین به عواملی مانند کیفیت ساخت و همچنین میزان کارکرد لاستیک هم دارد. با ضعیفشدن باتری خودرو، استارتزدن خودرو در فصل سرما با مشکل مواجه میشود و همچنین ممکن است باتری توان کافی برای استارت سر صبح که موتور کاملا سرد است را نداشته باشد. ماه مارس سال 2008، ماه دسامبر سال 2019 و ماه ژانویه سال 2011. پیدا کردن سال و ماه میلادی این روزها به لطف گوشیهای موبایل مثل آب خوردن است. به این صورت که دو عدد اول از سمت چپ ماه (میلادی) و دو عدد سمت راست سال (میلادی) تولید آنها محسوب میشود. دو عدد اول نشاندهنده هفته تولید و دو عدد دوم نشاندهنده سال تولید است. اگر چه بسیاری از شرکت های بزرگ تایر و لاستیک ماشین وجود دارد که تولید و فروش بهترین لاستیک ماشین را انجام می دهند، برخی دیگر سعی دارند سود خود را با تایر های با کیفیت پایین، بیشتر کنند که همین مایه نگرانی است. شرکت تولیدی بر روی این لاستیکها چهار عدد را مینویسند که نشاندهنده تاریخ تولید آن است. بسیاری بر این باورند که توان باربری یک خودرو رابطهی مستقیمی با قدرت موتور آن یا سیستم تعلیقش دارد.

متاسفانه این صداقت در زمان فروش به مشتریان وجود ندارد و بدون اطلاع به مشتری و با همان قیمت لاستیک تازه تولید شده به مشتری از همه جا بیخبر فروخته می شود. اعداد فوق در واقع همان تاریخ تولد تایرها هستند. به نظر شما این اعداد چه مفهومی دارند؟ • این روند را برای شیارهای محیطی بیرونی و داخلی تکرار کنید و سپس میانگین اعداد را نیز به دست آورید. به طور میانگین در صورتی که با لاستیکهای خود ۵۰ تا ۷۰ هزار کیلومتر رانندگی کردید بهتر است برای بررسی عاجها و میزان ساییدگی آن اقدام کنید. همانطور که گفته شده لاستیک خودرو یکی از بخشهای مصرفی آن است به همین دلیل پس از به پایان رسیدن تاریخ انقضا لاستیک باید آن را تعویض کرد. فرسایش لاستیکها بهطورکلی دو دلیل عمده دارند: دلایلی که تحتکنترل شما هستند و دلایلی که از کنترل شما خارجاند! تنظیمات اشتباه خودرو: تنظیمات غلطی مانند استفادهٔ همزمان از لاستیکهایی با جنس متفاوت، استفاده از رینگ و لاستیکهایی با اندازهٔ متفاوت و بادکردن لاستیکی که فشار باد آن تنظیم است فرسایش لاستیکها را افزایش میدهد. رانندگی با سرعت بالا و ترمزهای ناگهانی: دمای لاستیکها افزایش مییابد، باد لاستیکها خارج میشود و فرسایش افزایش مییابد.

اگر باد تایر از میزان استاندارد آن کمتر باشد، سرعت استهلاک تایر به شدت افزایش مییابد و اگر باد لاستیک بیش از حد مجاز باشد، مشکلات متعدد دیگری را به همراه خواهد داشت و بر عمر و ایمنی تایر، تاثیرگذار خواهد بود. در صورتی که لرزش خودرو زیاد است، عوامل زیادی میتوانند علت آن باشند. در صورتی که آثار ساییدگی بر روی لاستیک خودرو شما است برای تعویض آن اقدام کنید. بدین شکل که آن را بر روی سیاهیها و کثیفیها اسپری کرده و پس از گذشت حدود 5 دقیقه، با یک دستمال کثیفیها را پاک کنید. بر روی لاستیک و معمولا با فاصله کمی از عبارت اندازه لاستیک، یک عدد دو رقمی همراه با یک حرف انگلیسی درج میشود. بر روی لاستیک و طبق معمول با فاصله کمی از عبارت اندازه لاستیک، یک شماره دو رقمی همراه با یک حرف انگلیسی درج میشود. پس انتخاب لاستیک و نگهداری از آن از عوامل مهم برای عملکرد هر چه بهتر این عضو از سیستم محسوب میشود. سادهتر آنکه مراقب باشید تایر کهنه خریداری نکنید چراکه دیگر خبری از آن عمر مفید 3 ساله نیست. همچنین برخی از لاستیکهای کهنه ممکن است در شرایط عادی مشکلی برای شما ایجاد نکنند اما در آبوهوای بارانی که زمینها خیس میشوند خطر آفرین شوند.

اما بعد از چند وقت که با خودرویتان رانندگی کنید، میتوانید میزان طبیعی لرزش را تشخیص دهید. شاید فکر کنید این عامل از کنترل شما خارج است اما اگر با سرعت کمتر و دقت بیشتر رانندگی کنید، میتوانید تأثیر این عامل را کاهش دهید. اما این امکان نیز وجوددارد کـه فروشنده براساس مدلهاي موجود در مغازه، محصولی را پیشنهاد دهد کـه از نظر مالی بیشتر برای وی منفعت داشته باشد. توجه داشته باشید که در خودروهای دوگانه سوز یا خودروهایی که در صندوق عقب آنها بار اضافه وجود دارد فشار بار لاستیک های عقب باید 2 تا 3 واحد نسبت به حالت استاندارد چرخ های جلو بیشتر باشد. فقط شما باید توجه کنید لاستیکی که می خرید مناسب نوع خودروی شما باشد. ما در این مطلب به شما می آموزیم که چگونه بهترین نوع لاستیک را برای خودرو خود خریداری نمایید. بنابراین، راهنمای کاملی را به هنگام خرید لاستیک، گرد آوری کرده ایم ؛ به هنگام خرید تایر ماشین اطمینان حاصل کنید که از یک شرکت معتبر خرید کنید، که ما اینجا به معرفی ۱۰ شرکت برتر تولید لاستیک ماشین خارجی خواهیم پرداخت و سپس در ادامه به معرفی چند شرکت برتر تولید لاستیک ماشین داخلی خواهیم پرداخت. برای مثال اگر بخواهید لاستیک سایز رینگ 13 را از برند کومهو خریداری کنید، نیاز به پرداخت رقم 900هزار تومان خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید