روش تعویض لاستیک ماشین در 10 مرحله

امروزه چون نیروی انتظامی نسبت به اسپرت خودروها حساس شده است، مردم کمتر به سراغ رینگ اسپرت می روند و چندسالی است که استقبال مردم از رینگ و لاستیک های پهن و اسپرت نسبت به قبل کم شده است. کارشناسان فنی خودرو معتقدند رینگ و لاستیک های پهن یا به اصطلاح عام اسپرت زیبایی خاصی به خودرو می دهد اما همین لاستیک پهن باعث خشکی حرکت فرمان میشود. لاستیک ماشین برای تحمل وزن خودرو، جذب شوکهای جادهای، انتقال نیروهای کششی، گشتاور خودرو و ترمز به سطح جاده و همچنین حفظ و تغییر جهت حرکت طراحی شده است. لاستیکهای فرسوده در حال حرکت و روی سطوح مرطوب چسبندگی کمتری دارند، به این معنی که در هوای بارانی دچار لغزش می شوند و در نتیجه فاصله ترمز نیز زیاد می شود. بنابراین در صورتی که بیشتر از مدت ذکر شده در حال استفاده از لاستیک خودرو بوده اید، بهتر است هرچه سریع تر نسبت به تعویض آن اقدام کنید. بنابراین نیاز است تمامی فاکتورهای ذکر شده بررسی گردد تا در صورت نیاز نسبت به تعویض لاستیک اقدام شود.

در صورت خرید خودرو صفر، نیازی نیست که خیلی زود به فکر بررسی لاستیک خودرو باشید و تنها کافی است که مطابق با توضیحات ارائه شده در کاتالوگ خودرو در سرویس های دوره ای، نسبت به تغییر لاستیک های عقب و جلو با یکدیگر و به صورت ضربدری پس طی کیلومتری مشخص (این عدد برای خودروهای مختلف متفاوت است، اما به طور عمومی بعد از 20 تا 30 هزار کیلومتر) اقدام شود. برندهای برتر تایر خارجی را در جدول زیر برای شما آورده ایم، اما باید توجه داشت که خیلی از این برندها از حضور به صورت رسمی در بازار ایران محروم بوده و نمونه های موجود یا در 2 سال گذشته وارد کشور شده و یا از طریق مبادی غیر رسمی به بازار راه یافته اند. وجود عاج در لاستیک خیلی ضروری است و در اصل کنترل خودرو تا حد زیادی به وجود آج در لاستیک بستگی دارد، اما طبیعی است که طی کارکرد لاستیک، این آج ها در اثر اصطکاک با زمین به مرور از بین می روند. این لاستیک های انباری هیچ تفاوت ظاهری با یک لاستیک تازه تولید شده ندارند و از نظر شکل ظاهری نمی توان تشخیص انباری بودن آن را داد.

اما از آنجایی که دوره مصرف و رسیدگی به آن طولانی است، معمولاً چندان توجهی به آن نمی شود. با برداشتن مهره های چرخ ، هیچ چیز نمی تواند لاستیک شما را به خودرو متصل کند. لاستیک های ایرانی از این دسته در دو نوع در بازار یافت می شوند. این علائم بخصوص وقتی لاستیک خودرو خیس و تمیز باشد یا از گودالی پر از آب بیرون بیایید بخوبی مشخص است. در فرایند روکش سرد ، نوار آج تایر (ترد) که از قبل ، پخت و آماده شده است ، طی فرایندی بر روی منجید قابل روکش گذاری کشیده می شود و پس از طی مدت زمان مشخص و با درجه حرارت پایین در کوره های مخصوص ( اتوکلاو) پخت می گردد. رینگ های آلیاژی با پوششی مخصوص از اکسید شدن آلومینیوم جلوگیری میکنند. یکی از موارد قابل توجه در مورد تایر باد لاستیک می باشد.برای روشن شدن هر چه بهتر این اصل به مثالی اشاره می کنیم. با این وجود اگر در یک تایر از باد نیتروژن استفاده کنید روند فرسایش آن نزدیک به ۳۰ درصد کندتر میشود ضمن این که باد نیتروژن با داشتن تاثیر مثبت بر روی مصرف سوخت خودرو میتواند از آلودگی بیشتر محیط زیست جلوگیری کند.

همچنین مخلوط کردن آن با اندکی جوش شیرین، میتواند نتیجهی بهتری را برای شما به دنبال داشته باشد. بنابراین اگر پاک کنندههایی که تا کنون گفته شد کارساز نبودند، میتوان از اسید سیتریک برای تميز كردن لاستيك ماشين لباسشويي استفاده کرد؛ طرز استفاده از آن هم به این شکل میباشد که باید آن را با مقداری آب ترکیب کرده و سپس به کمک یک جسم مسواک مانند، بر روی آلودگیها کشیده تا اسید سیتریک، قارچها و آلودگیهای به وجود آمده را از بین ببرد. نصب رینگ یک سایز بزرگتر بر روی خودرویی همچون پراید نیز مرسوم است و بنابراین تقاضای خوبی برای لاستیک رینگ 14 نسبتا در بازار وجود دارد. سایز رینگ 15 به لاستیک خودروهای خانواده سمند نظیر سمند LX، سورن و دنا اختصاص دارد، هرچند مالکان خودروهای پارس و پژو 405 نیز میتوانند با نصب رینگهای بزرگتر، لاستیکهای بزرگتری را بر روی خودروهای خود نصب کنند. مراقبت از لاستیک خودرو ، معمولا افراد در فصل زمستان بیش از همیشه از ماشین استفاده می کنند و در نتیجه چرخ ها و لاستیک های ماشین مجبورند که سخت تر از همیشه کار کنند تا بتوانند در زمین های خیس یا لغزنده دوام بیاورند. اندازه فاق لاستیک (فاصله انتهای رینگ تا زمین) که بر حسب درصد عنوان می شود و در نهایت اندازه پهنای (عرض) لاستیک که این عدد نیز براساس میلی متر عنوان می شود.

دیدگاهتان را بنویسید