دانستنی هایی بسیار مفید در مورد لاستیک اتومبیل – اخبار خودرو

بعنوان مثال میتوان از یک سکه ۱۰۰ تومانی استفاده کرد. راه بعدی کـه هزینهاي هم ندارد، استفاده از یک سکه باریک اسـت. از سویی دیگر دانشمندان این ضرایب را بر حسب نیروی وارده G-Force روی آسفالت و بتن نیز سطحبندی کردهاند. در مبانی مهندسی خودرو، تایرها را بهعنوان یکی از اعضای خانوادهی انتقال قدرت میشناسند. گاهی یک دستانداز میتواند محور خودرو را کمی از تعادل خارج کند. لاستیک چهار فصل با کیفیت بالاتر سواری آرامتری را ارائه می دهند زیرا برای عملکرد دقیق طراحی شده اند. متاسفانه این تاریخ به گونه ائی برلاستیک درج شده که توسط مصرف کننده به راحتی قابل تشخیص نیست.با مطالعه مطلب ذیل به راحتی میتوانید زمان تولید لاستیک را متوجه شوید.در جداره بیرونی لاستیکها یک عدد چهار رقمی درج شده است که مشخص کننده زمان تولیدآن است. طراحی این لاستیک ها به گونه ایست که چسبندگی خوبی با جاده های برفی ایجاد می کنند و تقریباً مشابه لاستیک های زمستانی می باشند. با این قابلیت در لاستیکهای تیوبلس مشکلی در حین رانندگی رخ نخواهد داد و لاستیک کم باد نمیشود در نتیجه در صورت بروز این گونه حوادث در حین رانندگی حدالامکان تا رسیدن شما به تعمیرگاه قادرید بدون ایجاد دشواری رانندگی کنید. بهتر است با توجه به ابعاد بدنه خودروها، سایز لاستیک آن ها هم نسبت به رنگ و بدنه و …

باید توجه کنید.معمولا خودروهایی که از کمپانی خارج می شونددارای لاستیک های فابریک با کاربری استاندارد هستند.برای نمونه روی خودرویی مثل پژو۲۰۶ ،لاستیک و رینگ استاندارد با سایز ۱۴/۶۵/۱۸۵ نصب شده است.اگر شما می خواهید این خودرو را به حالت اسپرت تغییر دهید سایز رینگ و لاستیک متناسب با این کاربری ۱۶/۴۵/۲۰۵ خواهد بود.عدد ۲۰۵ پهنای لاستیک به میلیمتر ،۴۵ عرض به میلیمترو۱۶ قطر رینگ به اینچ را نشان می دهد.امروزه چون نیروی انتظامی نسبت به اسپرت خودروها حساس شده است،مردم کمتر به سراغ رینگ اسپرت می روند وچندسالی است که استقبال مردم از رینگ و لاستیک های پهن و اسپرت کم شده است.کارشناسان فنی خودرو معتقدند رینگ و لاستیک های پهن یا به اصطلاح عام((اسپرت)) زیبایی خاصی به خودرو می دهد اما همین لاستیک پهن باعث خشکی حرکت فرمان می شود. فرضا درج عدد ۱۶۰۷بر روی یک لاستیک یعنی این لاستیک در هفته شانزدهم سال ۲۰۰۷ تولید شده است.اگر این عددسه رقمی باشد به معنای تولید قبل از سال ۲۰۰۰ می باشد.نکته ی دیگر قابل ذکر در مورد لاستیک های ایرانی این است که در هنگام خرید حتما دارای علامت استاندارد باشند.لاستیک های ایرانی از این دسته در دونوع در بازار یافت می شوند.در نوع اول لاستیک ایرانی در دوطرف خود دارای مهراستاندارد می باشد که این نوع لاستیک درجه یک محسوب می شود.اگر لاستیک تنها در یک طرف دارای علامت استاندارد باشد بیانگر این است که لا ستیک درجه دو می باشد.لاستیک هایی که در زمان تولید در کارخانه به هر علتی در حین تولید مانند قطع برق وقفه ای در تولیدشان می افتد به جمع لاستیک های درجه دو می پیوندند.

در غیر این صورت، امکان ترکیدن لاستیک در سرعت هاي بالا و یا در هنگام ترمزهای ناگهانی وجوددارد کـه بسیار نیز خطرناک اسـت. این شاخص با سه درجه A، B و یا C مشخص میشود. هر تایر توانایی تحمل حرکت با سرعتی مشخص را دارد. موادی که در لاستیک استفاده میشود پس از گذشت مدت زمان معینی فاسد میشود و دیگر کارایی اولیه اش را ندارد، یعنی جنس لاستیک بحدی ترد و شکننده می شود که مقداری از سطح آن را می توان با استفاده از دست، جدا کرد. ابعاد رینگ در خودروها متفاوت اسـت و متناسب با آن، لاستیک با پهنا و اندازه فاق متفاوت وجوددارد. مثلاً شماره ۶۰ کـه در تصویر مشاهده می شود، بیانگر فاق لاستیک اسـت بـه اندازه ۶۰ درصد پهنای آن، یعنی درحدود ۱۲۹ میلی متر اسـت. علامت حک شده در دیواره تایر که به دانه های برف در کوه مشابه است نشان دهنده ی لاستیک چهارفصل گرند تورینگ می باشد. این اطلاعات دریک کادر بسته، روی یک سمت از دیواره لاستیک حک می شوند.

کیفیت لاستیک چهارفصل گرند تورینگ، در مقایسه با لاستیک های با عملکرد بالا، کم تر است ولیکن با این لاستیک ها بهتر می توان ماشین را کنترل کرد. یک تایر با ضریب سایش ۶۰ بهمعنی بیکیفیت بودن نیست. • افزایش تعادل جانبی بر سر پیچ ها و در هنگام دور زدن به دلیل کمتر بودن ارتفاع در مقطع لاستیک. یکی از توصیه های کارشناسان توجه به همخوانی رینگ و لاستیک خودرو است.آنها توصیه می کنند هنگام انتخاب رینگ ،به نوع وسیله نقلیه، اندازه و نوع تایر(تیوبلس یا تیوب تایپ ) توجه کنید.رینگ مورد نظر حتما باید با استاندارد وسیله نقلیه و متناسب به نوع تایر انتخاب شود. بهتر است قبل از مراجعه حضوری برای خرید لاستیک دولتی با نمایندگیها تماس گرفت. اگر از این قطعه برخلاف سایر لوازم یدکی های خودرو استفاده نشود باید پس از گذشت تاریخ مصرف، مجددا آن را تعویض کرد. حتی استفاده از لاستیکهای مشابه وقتی یکی از آنها تیوب داشته باشد نیز توصیه نمیشود. در این جا منظور از پهنای لاستیک ماشین، بخشی اسـت کـه آج لاستیک روی آن قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید