برای خرید و تعویض لاستیک ماشین باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

با ضعیفشدن باتری خودرو، استارتزدن خودرو در فصل سرما با مشکل مواجه میشود و همچنین ممکن است باتری توان کافی برای استارت سر صبح که موتور کاملا سرد است را نداشته باشد. هر چه شیار های لاستیک پهن تر باشند آب را بیشتر به سمت خارج پراکنده می کنند و از طرف دیگر سر و صدای بیشتری تولید می کنند. هر خودرو با توجه به ویژگیهایی که دارد، میتواند فقط از نوع خاصی از لاستیکها استفاده کند. با تغییر فصل و آمدن ماههای سرد سال، سیستم خودروی شما باید با شرایط آبوهوایی جدید هماهنگ شود تا بتواند بهتر عمل کند و دچار مشکل نشود. بهترین روش برای گرمکردن موتور این است که بعد از استارت باید آرام آرام شروع به حرکت کرده و از فشارهای ناگهانی روی پدال گاز بپرهیزید، بعد از چند دقیقه حرکت با دنده سنگین و عادیشدن وضع موتور میتوانید سرعت خود را افزایش دهید؛ با این روش اولا از اتلاف سوخت و آلودگی بیدلیل هوا جلوگیری میکنید، ثانیا انتقال دما در بخشهای مختلف موتور بهتر انجام میپذیرد و ثالثا گیربکس و سیستم انتقال نیرو نیز توأمان با موتور بتدریج گرم و آماده استفاده میشود.

و استفاده از لاستیک هایی با ارتفاع بیشتر نیز سبب نرم تر شدن حرکت لاستیک بر روی آسفالت می شود. از لاستیک های مخصوص زمستان نمی توان در فصول دیگر سال استفاده کرد لاستیک های زمستانی به علت استفاده از مواد نرم دارای استهلاک بیشتر بوده و این استهلاک در روزهای گرم بیشتر خواهد شد بنابراین مجبور می شوید که لاستیک های زمستانی را دور بیاندازید. هوای سرد به طرز اعجاب انگیزی روی فشار لاستیک تاثیرگزار است و با هر بار سرد شدن هوا به اندازه ۱۰ درجه فارنهایت، ۱ psi از فشار لاستیک کاسته می شود و این موضوع به این معناست که هوای سرد زمستان، عملکرد لاستیک را به خطر می اندازد و همچنین هوای درون لاستیک ها تحت فشار قرار می گیرد که حتما باید به صورت دستی آن ها را چک کرد. برای اینکه باد تایرهای خودروی شما همیشه در وضع مناسبی قرار داشته باشد، باید تنظیم باد لاستیک خودرو را به صورت دورهای انجام دهید. امروزه اکثر تایرهای موجود در بازار از تکنولوژی رادیال (Radial) استفاده کرده که به صورت مخفف به شکل R در سایز لاستیک نمایش داده می شود. مراقبت از لاستیک خودرو ، معمولا افراد در فصل زمستان بیش از همیشه از ماشین استفاده می کنند و در نتیجه چرخ ها و لاستیک های ماشین مجبورند که سخت تر از همیشه کار کنند تا بتوانند در زمین های خیس یا لغزنده دوام بیاورند.

لاستیک های با شیارهای متقارن معمولا موجی شکل اند. لاستیک های مخصوص فصل زمستان با لاستیک های معمولی تفاوت دارند.آن ها درز دار هستند و روی آن ها لبه های کوچک زیادی وجود دارد که از لیز خوردن جلوگیری می کند و شیارهای عمیق تر نیز باعث می شود که آب توسط لاستیک ها راحت تر کنار زده شود. کـه البته هر اینچ نیز حدود ۲.۵ سانتی متر اسـت. در واقع برای بالا بردن امنیت در رانندگی های زمستان باید هر کار را در نهایت آرامش انجام دهید که با رعایت این نکته تسلط و کنترل بیشتری روی ماشین خواهید داشت . با این وجود امکان دارد لاستیک یخ شکن و آج ضخیمتر هنگام رانندگی صدای بیشتری ایجاد کند، که به نظر برخی رانندگان موجب حواس پرتی میشود. چگالی سیالات داخل خودرو نظیر روغن موتور یا گریس در فصل سرد افزایش یافته و سفت تر می شوند؛ در نتیجه هر وسیله ای در فصل زمستان نیاز دارد اندکی گرم شود تا فعالیت مطلوب تری داشته باشد. پس پیش از هر چیز توصیه اکید ما به شما این است که باد تایر خودرو را متناسب با فصل سرما تنظیم کنید. یکی از ابتداییترین کارهایی که بهعنوان دارندگان خودرو باید با شروع فصل سرما انجام بدهید، این است که از ضد یخ برای رادیاتور خودرو استفاده کنید.

به گزارش برنا، اگر راننده هستید و خودروی شخصی دارید، احتمالا یکی از دغدغههای شما این است که در فصل سرما چگونه باید از خودروی خود مراقبت کنید. توجه داشته باشید که اگر خودروی شما معمولا تعداد نفرات بالا و یا بارهای سنگین را حمل و نقل می کند، باید از یک لاستیک با شاخص بار بالا استفاده کنید. عملکرد این لاستیک به نحویست که هم در جاده های با آب وهوای خشک و هم در جاده های مرطوب می توان از آن استفاده کرد، بنابراین برای دمای هوای متوسط تا گرم، چنین لاستیکی را طراحی کرده اند. این لاستیکها که لاستیک برفی هم نامیده میشوند، به گونهای طراحی شدهاند که حداکثر چسبندگی را در برف و شرایط لغزنده زمستانی در جاده فراهم میکنند. این اطلاعات در دیواره کناری لاستیک و نیز در دفترچه راهنمای مالک نوشته شدهاند. استفاده از محلولهای شیشهشوی نیز میتواند به عملکرد برفپاککنها کمک کند. به دلیل بزرگ تر بودن اتم نیتروژن نسبت به اکسیژن، خروج و نشتی گاز نیتروژن از تایر خودرو یک چهارم باد معمولی است و استفاده از باد نیتروژن در زمستان خوب است زیرا لاستیک ها دیرتر کم باد می شوند و مدت زمان کم شدن باد لاستیک بسیار افزایش پیدا می کند اما عدم دسترسی آسان و قیمت بالا باعث می شود تا همگان نتوانند از گاز نیتروژن برای لاستیک ها استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید