برای خرید و تعویض لاستیک ماشین باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

چنانچه سه چهار سالی هست خودرویی را خریداری کرده اید، و یا یک ماشین دست دوم تهیه کرده اید، حتما این سوال را از خود پرسیده اید و نیاز به انتخاب و خرید لاستیک مناسب دارید، اما برخلاف تصور عام، انتخاب و خرید لاستیک یکی از مقوله های تخصصی محسوب است که نیاز به تحقیق و بررسی دارد. موضوع تازه بودن لاستیک از لحاظ استانداردهای بین المللی بسیار حائز اهمیت اسـت و بـه گفته ي کارشناسان لاستیکتولید شده در بهترین شرایط حداکثر سه سال تاریخ مصرف دارند ودر صورتی کـه تاریخ مصرف انها بگذرد برای استفاده مناسب نیستند. عمر مفید لاستیک البته بسته بـه برند و کیفیت آن، بین ۵ تا ۷ سال اسـت. هر یک از این نوع لاستیک ها می تواند بسته به کاربرد خودرو و شرایط جاده عملکرد مطلوب و مناسب را در اختیار راننده قرار دهد. واکس لاستیک خودرو را روی اسفج قرار دهید و از دیواره کناری لاستیکها به طور مساوی واکس را پخش کنید و اسفنج را بر روی تمامی قسمتهای لاستیک بکشید. سپس محلول به دست آمده را بر روی کپکهای روی لاستیک اسپری کرده و پس از گذشت حدود 5 دقیقه، با یک دستمال خشک و تمیز، آلودگیهایی که از سطح جدا شدهاند را پاک کنید.

عرض تایر: این عدد پهنای تایر به واحد میلیمتر بین دو دیواره تایر را نشان میدهد. مهم ترین توصیه مکانیک ها در این خصوص کنترل ماهیانه فشار باد لاستیک است.فشار باد تایرها براساس استانداردهای خاصی تنظیم می شودکه خودروسازان در دفترچه راهنمای خودرو آن را اعلام می کنند.معمولا فشار باد لاستیک برای هر خودرو به صورت برچسبی در کنار در طرف راننده یا در صندوق عقب هم تعبیه می شود.به گفته کارشناسان لاستیک میزان فشار باد تایر برای خودرو های سواری بین 30تا 35 PSi است.اگر فشار باد لاستیک پایین تر از میزان اعلام شده باشد ،باعث لغزش یا جابجایی بیش از حدتایر در ناحیه تماس با جاده شده و درنتیجه سبب افزایش حرارت بیش از حد آن می شود.همین مشکل در مورد فشار بیش از حد باد نیزصادق است.درصورتیکه فشار باد تایر بالاتر از حد استاندارد باشد تماس لاستیک با جاده ناقص بوده که علاوه بر کاهش عمر تایر می تواند برای سرنشینان خودرو خطر آفرین باشد.کارشناسان لاستیک توصیه می کنند پیش از حرکت وزمانی که تایر خنک است اقدام به تنظیم فشار باد آن کنید.معمولا پس از رانندگی طولانی، حرارت وفشار باد افزایش پیدا می کند.بنابراین در این حالت اگر فشار باد تایر از حد توصیه شده بیشتر باشد هیچگاه آن را کم نکنید وپس از خنک شدن ،مجددا فشارباد تایر را کنترل کنید.توصیه دیگر اهل فن، تنظیم فشار باد براساس باری است که خودرو حمل می کند.شمانباید باری که بیش از حدمجاز برای وسیله نقلیه تان است را با آن حمل کنید.اگر به هر دلیلی مجبورشدید تاباری بیش از حد مجاز را روی خودروتان وارد کنیدباید براساس دستورالعمل دفترچه راهنمای خودرو ومشورت با کارشناسان فنی میزان فشار باد لاستیک را افزایش دهید.

به همین دلیل لازم است تا به این مسئله بسیار مهم توجه داشته باشید و با انجام فرآیندهای مختلف به حفظ نگهداری و افزایش زیبایی بخش های مختلف خودرو خود کمک کنید. داشتن اطلاعات کافی در این زمینه، سبب افزایش رضایت از خرید لاستیک میشود. به جای تعویض تایر در کنار خیابان که امری ناخوشایند و خطرناک محسوب می شود، شما می توانید به حرکت خود ادامه داده و به راحتی خود را به منزل و یا تعمیرگاه برسانید. به عنوان مثال عدد ۶۵ به این معناست که ارتفاع تایر برابر با ۶۵ درصد پهنای آن است. در واقع لاستیک به عنوان آخرین عضو از سیستم انتقال قدرت عمل کرده و در کنترل خودرو نقش مهمی بر عهده دارد. جالب است بدانید همین نظریه را مهندسان مکانیک در مورد لاستیک خودرو دارند و براساس مطالعات صنعتی ترکیب باد و لاستیک در خودرو مشابه استخوان و گوشت پاشنه پا است.به این ترتیب که تنها 5درصد وزن خودرو روی لاستیک وارد شده و95درصد دیگر را باد درون لاستیک تحمل می کند.به همین دلیل کارشناسان فنی خودرو از لاستیک به عنوان پاشنه آشیل اتومبیل یاد می کنند.آنها توصیه می کنند همان طورکه به سلامتی پاهایتان فکر می کنید برای حفظ ایمنی ماشین و البته خودتان به فکر سلامتی ((پای))خودرویتان هم باشید.

فرض کنید که در یک شب تاریک زمستانی به خانه می رسید ، هوا به شدت سرد است و فقط می خواهید که وارد منزل شوید و برایتان سخت است که لاستیک ها را چک کنید اما خواهشمندیم که چند دقیقه تحمل کنید و حتما لاستیک ها را بررسی کنید و به دنبال آسیب دیدگی بگردید تا از یک مشکل بزرگ در آینده و روزهای آتی جلوگیری کرده باشید. فعالان بازار لاستیک توصیه می کنند به منظور انتخاب صحیح رینگ و لاستیک ، پس از مطالعه کتابچه راهنمای خودرو ، به کاربری ماشین تان توجه کنید.به گفته آنها ، دراین زمینه به عواملی مثل کاربری استاندارد یا اسپرت،تحمل بار معمولی یا زیاد و… در فرایند ساخت تایر خودرو برای بالا بردن استحکام دو حلقه سیمی انتخاب می کنند و لایه ها را به دور آنها می پیچانند این حلقه ها روی تکیه گاه رینگ قرار گرفته و سبب اسقرار لاستیک در رینگ می شوند. ساییدگی غیرعادی لاستیکها نشانهای است برای اینکه متوجه شویم زمان تعویض آنها فرا رسیده است. ما در این مطلب نحوه تعویض لاستیک خودرو را به شما آموزش میدهیم. عددی که بعد از حرف R میآید، اندازه رینگ را به اینچ اعلام میکند.

دیدگاهتان را بنویسید