برای خرید و تعویض لاستیک ماشین باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

وقتی آج لاستیک با این میلههای سایشی همسطح باشد، به این معنی است که آج تا ۱.۵ میلیمتر ساییده شده است و باید سریعاً تعویض شود. • قبل از استفاده از نشانگر عمق آج، اندازه گیر عمق آج را به یک سطح صاف و سخت فشار دهید و مطمئن شوید که وقتی کاملاً فشرده شد، صفر را نشان میدهد. • لاستیکها به طور یکنواخت فرسوده نمیشوند، بنابراین مطمئن شوید که سکه را در چندین نقطه از خارج به داخل لاستیک خود وارد کنید. • هنگامی که به میلههای سایش لاستیک خود نگاه میکنید، مطمئن شوید که به کل سطح چرخ نگاه میکنید و نه فقط به یک مکان جدا شده. • همیشه قبل از رفتن به سفرهای طولانی، لاستیکها را از نظر پوسیدگی خشک بررسی کنید و اتومبیل خود را مرتباً برای سرویس ببرید. در بعضی موارد، چرخهای شما ممکن است قبل از کم شدن آج شروع به پوسیدگی کنند. به عنوان مثال، ۰۸۱۲ به این معنی است که لاستیک شما در هفته دوازدهم سال ۲۰۰۸ ساخته شده است. یک لاستیک فرسوده می تواند یک خودروی سالم را به راحتی زمین گیر کند و حتی منجر به حوادثی شود که خسارات مالی و جانی جبران ناپذیری را به همراه دارد.

لاستیک در اثر همین امر دربرابر فشار و ضربه، توانایی لازم را از دست میدهد و درنتیجه میترکد. • چنین خسارتی میتواند در اثر افتادن در حین رانندگی در یک گودال بزرگ، رانندگی از کنار جاده یا رانندگی با فشار کم لاستیک ایجاد شود. چجوری لاستیک ماشین را عوض کنم – سوراخ های که در وسط چرخ قرار دارند را با پیچ هایی که به دیسک وصل هستن تنظیم کنید و زاپاس را روی فاصله بین دو محور قرار دهید. هنگامی که مهره های چرخ به همان اندازه احساس سفتی کردند ، وسیله نقلیه خود را کاملاً روی زمین قرار دهید. اگر لاستیکهای شما ناهموار و فرسوده شده باشد، هنگام رانندگی ممکن است لرزش در فرمان احساس کنید. با فرسوده شدن لاستیکهای شما، این میلهها با آج یکدست میشوند. لاستیکها به طور کلی بیشتر در قسمت داخلی ساییده میشوند، اما لاستیکهایی که بیش از حد باد میشوند بیشتر از وسط ساییده میشوند. همانگونه که اشاره کردیم نیتروژن اتمهای بزرگتری دارد و خروج آنها از مولکولهای لاستیک خوردو دشوار است اما باز هم نیتروژن در عرض چند ماه تخلیه میشود، این فرآیند زمانی که هوا سردتر میشود سرعت بیشتری نیز بهخود میگیرد و در نتیجه در فصلهای پاییز و زمستان بهتر است حتماً فشار هوای لاستیکهایی که با نیتروژن باد شدهاند را کنترل کنید و در صورت کاهش فشار، خودرو را به آپاراتیهای مجهز به کپسول نیتروژن ببرید.

کم بودن فشار باد تایر چه معایبی دارد؟ در ساختار رویه لاستیک زمستانی از مواد مانند سیلیکون و لاستیک طبیعی استفاده شده و از لاستیک مصنوعی استفاده نشده است به همین خاطر این لاستیک ها کاملا نرم تر از لاستیک های چهار فصل می گردندو این نرم بودن باعث می شود میزان چسبندگی لاستیک به سطح جاده در فصول سرد و هنگام عبور از جاده های برفی بیشتر گردد. استفاده از نرم کننده موی یک روش سیاه شدن لاستیک ماشین است که امروزه افراد بسیار زیادی از آن استفاده می کنند. • اگر ساییدگی ناهموار لاستیک شدید است یا لاستیک بسیار سریعتر از حد معمول فرسوده شده است، خودرو خود را به تعمیرگاه برده و سیستم تعلیق خود را بررسی کرده و آن را اصلاح کنید. این نشان میدهد که از یکپارچگی ساختاری لاستیک به میزان قابل توجهی کاسته شده است، که احتمال خرابی ناگهانی یا منفجر شدن آن در سرعت بالا را بسیار افزایش میدهد. اگر میتوانید انتهای سکه که درون آج قرار دارد را ببینید، بلافاصله لاستیک را تعویض کنید. پروب یا همان نوک نشانگر را در مرکز یکی از شیارهای لاستیک در اطراف آج قرار دهید. صرف نظر از دلیل خاص، ساییدگی ناهموار آج نشانه این است که شما باید اتومبیل خود را برای سرویس به تعمیرگاه ببرید.

واکس لاستیک خودرو یک واکس برای استفاده حرفهای است که توسط مغازهها و فروشندگان حرفهای تایر استفاده میشود. 2. تایر با طرح آج متقارن. شیارهای آن در تمام رویهی لاستیک بهصورت متقارن تکرار شده است. در اکثر مناطق جهان با پایین آمدن آج تا ۰.۱۶ سانتیمتر، لاستیک دیگر ایمن و غیرقانونی است. در حالی که هیچ راهی برای جلوگیری کامل از پنچر لاستیک ها وجود ندارد ، مراقبت مناسب می تواند عملکرد را بهبود بخشد و تا زمانی که ممکن است لاستیک شما دوام داشته باشد. اگر عمق کمتر از ۱۶ میلیمتر است، لاستیکها را تعویض کنید. ساییدگی غیرعادی لاستیکها نشانهای است برای اینکه متوجه شویم زمان تعویض آنها فرا رسیده است. برآمدگی نشان میدهد که قاب داخلی سفت و سخت لاستیک آسیب دیده و ترک خورده است و باعث میشود فشار هوا به لایههای بیرونی و انعطاف پذیر تایر برسد. از اوایل دهه ۱۹۷۰، ساخت تایر شعاعی پیشرفت های بسیاری داشته است. توجه به نکات گفته شده در این مطلب به شما این امکان را می دهد تا در نهایت به بهترین شکل ممکن لاستیک های خودرو خود را با استفاده از مواد مختلف در منزل تمیز کرده و زیبایی شگفت انگیزی به آن ها بدهید. این بخش، مواد سازنده لاستیک را توضیح میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید