برای خرید و تعویض لاستیک ماشین باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

فنربندی ماشین از اجزای زیادی تشکیل شده است پس لازم است که همراستایی چرخها و یاتاقان های آنها، بوش، میله تعادل، بازوهای کنترل فنر و خود فنرها را بررسی کنید. در خصوص ساییدگی لاستیک خودرو باید به این نکته اشاره کرد که لاستیک سایی بیشتر در خودروهای مدل پائین دیده می شود و دلیل ساییدگی این است که با گذشت زمان زاویه های تنظیم خودروها به هم می خورد. بنابراین بد نیست که اطلاعات بیشتر و کاملتری از لاستیکها به دست آورده و علائم و نشانه های ظاهری لاستیک فرسوده خودرو بیشتر آشنا شویم. معمولا لاستیک های جلویی سریعتر از لاستیک های عقب سابیده می شوند زیرا وظیفه چرخش خودرو را بر عهده دارند. بنابراین مراقبت و دقت در سلامت لاستیک خودرو یکی از مواردی است که رانندگان باید همواره به آن دقت کنند. وجه اختلاف آنها تنها در جدار داخلی است که در مدلهای تیوبلس بهوسیله یک لایه بوتیل (Butyl) عایقبندی میشود تا از نشت هوا به بیرون جلوگیری کند. دو رقم اول تعداد هفته و دو رقم آخر سال تولید را نشان می دهد.قابل ذکر است مصرف لاستیک هایی که ازتاریخ تولید آنها بیش از ۳ سال می گذرد مناسب نیست. تولید تایر برخلاف اغلب فرایندهای تولیدی صنایع شیمیایی، فرآیندی غیرمداوم و یا به اصطلاح پیمانه ایی است .

4. در نهایت تایر با طرح آج جهتدار-نامتقارن. همانگونه کـه میدانید با پیشرفت فناوری و تکنولوژی تنها 5 درصد از وزن اتومبیل بر لاستیک ها وارد می شود و بیشتر وزن یک وسیله ي نقلیه را باد لاستیک ها تحمل مینماید و بر هر دلیلی اگر این توازن بـه هم بریزد قطعا کیفیت رانندگی ودر نهایت سلامت سرنشینان اتومبیل بـه خطر خواهد افتاد. با این لاستیک ها راحتتر می توانید رانندگی کنید و ماشین را کنترل کنید، چسبندگی خوبی در آب وهوای مرطوب با جاده ایجاد می کنند و حتی قابلیت رانندگی با آن ها در برف معمولی وجود دارد. آج این تایرها الگوی خاصی دارد کـه باعث خرد شدن تکههاي یخ و برف و ریختن لجن و برف آر لاستیک می شود کـه درنهایت با سطح بیشتری کـه در اختیار لاستیک قرار می دهد کشش بیشتری در آبوهوای سرد ایجاد میکند. اگر بـه دنبال کارایی بهتری در برف هستید تنها گزینه بهتر لاستیکهاي زمستانی اسـت. لاستیکهای زمستانی به گونهای طراحی شدهاند که در آبوهوای سرد بهخوبی کار میکنند، اما بهمحض گرمشدن هوا دیگر نمیتوانند بهخوبیِ لاستیکهای چهارفصل یا تابستانی عمل کنند و کنترل خوبی به شما نخواهند داد. تایرهایی که به روش سرد تولید می گردند ، ابتدا تیوپ گذاری و سپس اینولپ گذاری می شوند.

برای خرید لاستیک اتومبیل و تعویض آن، یکی از نکاتی کـه باید بـه آن توجه داشت، تاریخ تولید لاستیک اسـت. اگر از این قطعه برخلاف سایر لوازم یدکی های خودرو استفاده نشود باید پس از گذشت تاریخ مصرف، مجددا آن را تعویض کرد. در جاده های خیس شیارهای جهت دار، آب را به سمت خارج از جهت حرکت ماشین پراکنده می کنند در نتیجه رانندگی را راحت تر می کنند. این طراحی و ساختار سبب بهبود عملکرد لاستیک در سرعتهای بالا و همچنین افزایش ضریب انحراف مسیر آب در سطوح خیس میشود. قسمت درونی تایر معمولا برای بهبود عملکرد در سطوح بارانی و خیس و قسمت بیرونی لاستیک برای بهبود عملکرد در سطوح معمولی و خشک، طراحی میشود. از آنجایی که لبههای لاستیک نیز عایقبندی نشدهاند هوا بهسرعت از حد فاصل رینگ و لاستیک خارج میشود؛ اما در لاستیک تیوبلس پس از ورود میخ به لاستیک ماشین بهسرعت اطراف آن آب بندی میشود و بدنه میخ نیز بهعنوان درپوشی محکم جلوی خرج هوا به بیرون را میگیرد. 1- تنظیم باد چرخها علاوه بر صرفهجویی در مصرف سوخت و سهولت بیشتر در رانندگی موجب افزایش ایمنی خودرو میشود. در واقع عملکرد اجزای مختلف خودرو کاملا به هم وابسته است و خرید یک قطعه یدکی بی کیفیت عملا موجب اختلال در عملکرد صحیح سایر بخش ها و در نتیجه خرابی آنها می شود.

لاستیک یک قطعه مصرفی از اجزای اتومبیل بوده و بسته بـه اینکـه یک ماشین استفاده شخصی دارد یا عمومی، مدت کارکرد آن متفاوت خواهد بود. شیارهای لاستیک را به منظور اهداف خاصی، متفاوت طراحی می کنند. با توجه به نحوه ترد گذاری (سرد یا گرم ) نوع تراش منجدها متفاوت می باشد. در فرایند روکش سرد ، نوار آج تایر (ترد) که از قبل ، پخت و آماده شده است ، طی فرایندی بر روی منجید قابل روکش گذاری کشیده می شود و پس از طی مدت زمان مشخص و با درجه حرارت پایین در کوره های مخصوص ( اتوکلاو) پخت می گردد. طرح های شیارهای لاستیک به سه دسته طبقه بندی می شوند : جهت دار ، متقارن ، نامتقارن. در لاستیک های تیوبلس بخش داخلی با لایه ای از بوتیل عایق بندی می شود که مانع از عبور هوای داخل تایر به بیرون می شود. افزون بر این، عمر تاج و دیواره جانبی تایرهای تیوبلس بیش از مدل های معمولی است و به دلیل عدم انفجار در هنگام پنچری از ایمنی بیشتری هم در هنگام رانندگی برخوردارند. قبل از خرید لاستیک باید ویژگی هایی که برای شما الویت دارد را مد نظر قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید