برای خرید و تعویض لاستیک ماشین باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

شرایط استفاده: با توجه به نوع استفاده خود لاستیک بخرید، اگر با خودرو خود بیشتر از جاده های خاکی استفاده می کنید بهتر است از لاستیک هایی استفاده کنید که خشک تر هستند چون لاستیک های نرم به راحتی پاره می شوند. برای خودروها، در موقعیت های مختلف آب و هوایی و همچنین شرایط متفاوتی که خودرو در آنها تردد دارد، انواع مختلفی از تایر خودرو یا لاستیک خودرو وجود دارد. 8-شرایط آب و هوایی نیز بر روی فرآیند فرسایش لاستیکهای خودرو بسیار تاثیرگذار میباشند. با این حال پس از گذشت مدت زمانی، باکیفیتترین لاستیکها نیز دچار فرسایش میگردند و کیفیت خود را از دست میدهند. زمانیکه آجها با این نشانگر همسطح شدند باید اقدام به تعویض لاستیک کنید. در واقع این محصول از امکانات اولیه و مواد معمولی برای ساخت استفاده کرده است. هر گونه برآمدگی و یا بالاآمدگی لاستیک غیرطبیعی بوده و نشانگر آسیب دیدگی و ترکخوردگی قسمت داخلی لاستیک است و باید بلافاصله تعویض شود. آج لاستیک از لیزخوردن ماشین حین بارندگی جلوگیری کرده و در ترمز گیری نقش مهمی را ایفا میکند.برای اینکه بفهمید که آیا آج لاستیک سابیده شده یا نه، در همه لاستیکها در قسمت فرورفتگی آج، نشانگر تعویض قرار دادهاند. حتی امکان دارد در حین رانندگی دچار نقص یا ترکیدگی شود که اگر سرعت خودرو بالا باشد میتواند خسارات جبران ناپذیری را به بار بیاورد.

پیچهای لاستیک باید بسیار سفت شوند تا ناگهان در حین حرکت از خودرو جدا نشوند این کار را میتوانید به نوبت و برای هر پیچ ۲ یا ۳ بار انجام دهید. یکی از سوالات بسیار مهمی که ممکن است برای شما مطرح شود این است که چرا باید به صورت کلی اقدام به تمیز کردن بخش های مختلف ماشین مثل لاستیک ها کرد و انجام این فرایند چه اهمیتی دارد؟ یک یا دو دقیقه باید فرصت بدهید تا تمیزکننده لاستیک، روی تمام قسمت های لاستیک بنشیند، بنابراین می تواند تا حد ممکن خاک و لکه ها را خیس کرده و از آن جدا کند. در این واحد کلیه حفره ها ی ایجاد شده روی سطح منجید که در واحد باف دستی ایجاد شده و در کلیه نواحی نخ زده توسط مواد خاص ( کوشین) پوشش داده شده و یک سطح تقریبا یکنواخت برای ترد گذاری آماده می شود. بنابراین، لاستیک هر خودرو در هر ماه 1 تا 2 واحد از هوای خود را از دست می دهد و این افت فشار در ماه های گرم سال بیشتر خواهد بود. 6-استفاده از رینگ و لاستیک غیر هم اندازه باعث میشود که به لاستیک خودرو فشار اضافی وارد شود و فرآیند فرسایش آن را تسریع میبخشد.

دلیل این برآمدگی ها احتمالا بخاطر رانندگی با فشار پایین تایر و در مسیرهای ناهموار با دست اندازهای بزرگ است. آج یک نکته مهم در انتخاب لاستیکهایی است که به بهترین وجه نیازهای رانندگی شما را برآورده می کند، برای مثال انتخاب لاستیک زمستانی برای شرایط یخبندان و یا لاستیکهای تابستانی با آج باریکتر که برای رانندگی در شرایط جادهای خشک مناسب است. این لایه به همراه لبه های رینگ چرخ ها تشکیل یک مخزن بدون نفوذ مانند تیوپ های معمولی را می دهد؛ اما این تفاوت جزئی چگونه موجب ایمنی بیشتر خودرو می شود؟ کیفیت لاستیکها برای حفظ ایمنی و بهبود عملکرد و کارایی وسیله نقلیه بسیار با اهمیت است به همین علت باید هر چند مدت یکبار تعویض شوند. اگر جواب این سوالات را نمیدانید با ما همراه باشید تا به شما طول عمر لاستیکهای خودرو و بهترین زمان تعویض لاستیک ماشین را توضیح دهیم. آیا میدانید طول عمر لاستیک ماشین شما چقدر میباشد؟ البته تمامی این اعداد، نسبی هستند و در صورتی که از لاستیکهای خودرو به درستی محافظت شود، طول عمر آنها افزایش پیدا میکند. در نهایت باید توجه داشته باشید که عمر مفید لاستیک ماشین 6 سال است و با توجه به تاریخ قید شده بر روی لاستیک و بعد از گذشت این زمان حتما باید آن ها را تعویض کنید.

در کنار زمان تعویض مناسب انتخاب لاستیک مناسب نیز بسیار با اهمیت است. علاوه بر این، از آن جهت که لاستیکها آخرین عضو مجموعه انتقال قدرت و وزن در خودرو هستند در صورت نامرغوب بودن میتوانند به دیگر قطعات خودرو نیز آسیب رسانند. یکی از علائم نامتعادل بودن لاستیک ها است که با افزایش سرعت خودرو میزان آن نیز افزایش مییابد. اگر متوجه سایش نامنظم و یکطرفه قسمت هایی از آج لاستیک شدید، بهتر است که ماشین را سرویس دهی کرده و جلوبندی و کمک فنرهای آن را چک و در نهایت لاستیک ها را با یکدیگر جابهجا کنید. اما اگر لرزش فرمان با علائمی مانند سایش نامنظم و غیرطبیعی لاستیکها همراه باشد حتما باید آنها را تعویض کرد. اما شاید بپرسید که رادیال چیست؟ اما قیمت بالا لزوما به معنای باکیفیت بودن لاستیک ماشین نخواهد بود. قیمت لاستیک دولتی ۱۰ تا ۳۵ درصد کمتر از قیمت بازار آزاد است (برای مثال اگر دو حلقه لاستیک در بازار آزاد یک میلیون تومان قیمت داشته باشد، یک جفت لاستیک دولتی را میتوانید با قیمت ۶۵۰ هزار تا ۹۰۰ هزار تومان تهیه کنید). از این دست ساییدگی ها می توان به ساییدگی کناره ها، ساییدگی وسط تایر، ساییدگی یک طرف از تایر و یا ساییدگی تکه تکه و نا منظم اشاره نمود که هر کدام دلیلی مثل مشکل در سیستم تعلیق و یا تنظیم نبودن باد لاستیک ها دارند.

دیدگاهتان را بنویسید