اندازه لاستیک خودرو خود را چگونه بفهمیم؟

با رعایت یک سری نکات ساده مانند عدم شتاب گرفتنهای بی مورد، رانندگی نکردن در سرعتهای بالا، و استفاده نکردن از ترمزهای شدید و ناگهانی طول عمر لاستیکهای خود را به شدت افزایش خواهید داد. شاید خودرو خود را بنا به دلایلی مثلا برای کاهش ترافیک و کمک به حفظ محیط زیست در پارکینگ بی حرکت نگه دارید. این احتمال وجود دارد که سطح تایرهای خودرو شما به اندازه کافی فرسایش نیافته باشد ولی مدت زمانی که شما از آنها استفاده کردهاید مثلا به بیش از 10 سال رسیده باشد. مثلا اگر عدد 4219 بر روی لاستیک شما نقش بسته است به این معناست که در هفته چهل و دوم سال 2019 تولید شده است و به راحتی میتوانید سن لاستیک خود را به دست بیاورید. برای افزایش طول عمر لاستیک زاپاس خودرو خود نیز باید نکاتی را در نظر بگیرید. نگهداری مناسب از تایرها و شستشوی آنها در کارکرد آنها مؤثر است از طرفی باعث افزایش طول عمر مفید تایرها نیز می شود. یکی از مراحل مهم در شستشوی ماشین شستن لاستیک ماشین است. میزان تحمل تایر، در مقابل دمای جاده، مخصوصا در مناطق گرمسیر بسیار مهم اسـت، زیرا حرکت خود تایر روی جاده نیز، باعث گرم شدن لاستیک میشود.

لاستیک ها برای ماشین شما بسیار مهم هستند. در واقع اگر در داخل لاستیک خودرو مشکلاتی مانند فرو رفتگی یا برآمدگی وجود داشته باشد می تواند منجر به لرزش خودرو شود. موادی که در ساخت لاستیکها به کار میرود دارای تاریخ انقضا میباشند و پس از مدت زمانی ممکن است در داخل لاستیک شما شکافهای بسیار زیری شکل بگیرد که میتوانند بسیار خطر ساز شوند. براحتی میتوانید با اندازه گیری میزان فرورفتن سکه داخل شیار، تخمین بزنید آیا به لاستیک جدید نیاز دارید یا خیر. لاستیک خودروها به دو دسته پهن و اسپرت بر اساس اندازه تقسیم بندی می شوند. این شیارها که با چشم هم قابل مشاهده هستند به شما می گویند که به زودی لاستیک خودروی شما پنچر خواهد شد. در ضمن در این مرحله منجیدها مجددا توسط بازدید چشمی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد تا قبل از ترد گذاری در صورت وجود مشکل تایر اصلاح گردد. معنی این عدد عرض کلی تایر است وقتی که به درستی بر روی رینگ نصب شده باشد. در صورتی که لاستیک زاپاس شما بر روی رینگ قرار دارد فشار آن را بر روی 15 پی اس آی تنظیم کنید تا از ترک خوردگی در امان بماند.

در صورتی که فشار باد درون لاستیکها کم یا بیش از اندازه باشد، فشار اضافی به آجهای لاستیک وارد خواهد شد و سطح لاستیک به مرور زمان دچار فرسودگی میگردد. برای خرید لاستیک نو، باید اطلاعاتی از جمله اندازه لاستیک، درجه سرعت و سایش آج (یعنی لاستیک تا چند کیلومتر دوام میآورد) را بدانید. اما اگر تشخیص ضخامت رویه لاستیک برای شما دشوار است آن را به نزد یک متخصص ببرید تا با استفاده از دستگاههای مخصوص ضخامت رویه لاستیک شما را به دقت اندازه گیری نماید. با تعویض جفت لاستیک جلو با جفت لاستیکهای عقب در هر 10 هزار کیلومتر عمر مفید هر 4 لاستیک خودرو خود را افزایش خواهید داد. اما در صورتی که به درستی از لاستیکهای خودرو خود مراقبت کنید میتوانید طول عمر مفید آنها را افزایش دهید. چگونه عمر مفید لاستیکها را افزایش دهیم؟ کم بودن باد لاستیک نه تنها بر روی فرسایش لاستیک خودرو شما تاثیرگذار است، بلکه یکی از عوامل افزایش مصرف سوخت نیز به حساب میآید. با بررسی کردن و تنظیم باد لاستیکهای خودرو خود به راحتی میتوانید طول عمر آن را افزایش دهید. می توانید در بخش دیدگاه این پست، تجربییات خود را در زمینه تعویض و جا به جایی تایر خودرو با ما در میان بگذارید.

در این شرایط بهتر است که خودرو خود را هر چند روز یک بار حرکت دهید و تا لاستیکهای خودرو شما در حالت سکون طولانی مدت قرار نگیرند. در چنین شرایطی نباید به ضخامت رویه لاستیک خود دلخوش باشید. با این که کاربرد این نوع لاستیک ها در زمان قبل، صرفا در ماشین های مدل بالا و ورزشی بود ولی امروزه، در بسیاری از اتومبیل های معمولی از تایرهای دارای عملکرد بالا استفاده میشود. در مجموع به نظر میرسد که نیتروژن از مزیت قابل توجهی نسبت به باد معمولی برخوردار نیست و اگرچه موجب حفظ بهتر رینگ ها و کاهش اندک مصرف سوخت میشود اما در مقابل گاهی شما را برای پیدا کردن یک آپاراتی مجهز به دستگاه باد نیتروژن بهزحمت میاندازد. با این وصف موجب پوسیدگی رینگ های خودرو نمیشود؛ اما این مشکل سال هاست که حل شده است. اگر می خواهید این خودرو را به حالت اسپرت تغییر دهید سایز رینگ و لاستیک متناسب با این کاربری ۱۶/۴۵/۲۰۵ خواهد بود. نکته مهمی که در رابطه با تعویض تایر خودرو باید به آن توجه کنید این است که هیچگاه لاستیکها را به صورت تکی تعویض نکنید و هر چهار لاستیک را با هم تعویض کنید.

دیدگاهتان را بنویسید